Gravidjóga: Vhodná volba pro ženy v těhotenství

Napsala | 10.11.2011

Těhotenství]Gravidjóga je druh hathajógy, kdy jde o tělesné cvičení, tedy jógu, která je přesně na míru přizpůsobená ženám v těhotenství. Nejen hormonální změny přinášejí určité potíže, ty přinášejí také problémy fyzické. A to především bolesti zad a nevolnost. Tento druh jógy má za úkol přinést ženě v těhotenství zdraví a vyrovnanost a provést tak ženu těhotenstvím bez výraznějších zdravotních problémů.

Pokud chce žena v těhotenství začít cvičit gravidjógu, je dobré si pro cvičení vyhranit nějaký den a čas, alespoň 20 minut. Snažíme se cvičit vždy pravidelně v danou dobu. Vhodné je cvičit večer, či ráno. Cvičení provádíme na klidném místě, kde je dost místa a čerstvého vzduchu. Oblečení je vhodné volnější a bez obuvi.

Začínáme relaxací, kdy se položíme na záda a několik minut se soustředíme pouze na svůj dech, zkusíme přestat myslet na své starosti a nepříjemné myšlenky, vědomě nadechujeme a vydechujeme.

Asány, tedy cviky, děláme pomalu a plně se při nich soustředíme. Cviky jsou sice jednoduché, ale musíme jim dát hloubku a soustředění, teprve potom se z nich stanou cviky provedené na sto dvacet procent. Takto provedené cviky, kromě protažení svalů působí i na psychiku. Díky asáně se prokrvují určité části různých orgánů a těla.

Nejdůležitější je však u jógy správně dýchat. Jde hlavně o umění plného dechu, kdy jde o dýchání břišní, podklíčkové a hrudní. Břišní dýchání je nejdůležitějším, při dýchání hrudním je dýchání rychlejší a plíce se tak neplní úplně vzduchem.

Díky výdechu u jógy vědomě zvyšujeme uvolnění svalstva, odlehčujeme páteři a kloubům. Zároveň se zlepší náš psychický i fyzický stav.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.