Výpis článků: Vitamíny

Vitamínové informace pro vaši radost, zdraví a potěšení.

Vitamin P najdeme i v červeném víně, stará se totiž o naše cévy

Rutin dostal své jméno podle rostliny, v níž byl poprvé objeven. Pomáhá nám s cévami, ale také je užitečný při léčbě hemoroidů. Stará se také o to, aby se vitamín C vstřebával opravdu ideálně. Vlastně nejde o jednu jedinou látku, protože samotný vitamín P se skládá z tisíců složek, označovaných jinak také jako flavonoidy, mezi nimiž hraje významnou… Číst dále »

Vitamín B3: Velká vzpruha nejen pro psychiku a krevní oběh

Niacin, kterému se také říká vitamín B3, je jednou z nejdůležitějších látek pro náš organismus. Tělo si samo syntetizuje zhruba polovinu každodenní dávky, zbytek je ale nutné přijmout z potravy. Pokud je niacinu nedostatek, projeví se to nechutenstvím, poruchami trávení nebo také špatnou náladou. Pokud naopak přebytek (i u vitamínů rozpustných ve vodě podobná věc může nastat… Číst dále »

Vitamín B2

Každý jistě ví, že Vitamíny B a C jsou rozpustné ve vodě, přebytečná porce se z organismu vyloučí a jsou potřebné například ke správné funkci imunitního systému, podporují zdravý růst vlasů a nehtů a tak podobně. Pojďme si nyní poreferovat o vitamínu B2, kterému se také odborně říká riboflavin. Rostliny si jej umí vyrábět sami, živočichové… Číst dále »

Vitamín B12

Jeden z velmi důležitých vitamínů, jehož nedostatek v přirozené stravě znamená výrazně slabší duševní výkon, hubnutí nebo častý třas v končetinách. Kobalamin, jak se vitamín B12 nazývá odborně, má zásadní podíl na krvetvorbě a funkci nervového systému. Játra si jej často uchovávají v zásobě na celé měsíce dopředu, je ale pravdou, že se nachází pouze a jedině v živočišné stravě.… Číst dále »

Černá jeřabina: Vitamínová bomba

Černá jeřabina]Když hledáte vitamín C, napadne Vás si nejdříve koupit pomeranč nebo citron. Avšak bohatým zdrojem vitamínu C a mnoha dalších prospěšných látek jsou plody aronie černoplodé. V podstatě se jedná o černou jeřabinu. Tento nízký keř pochází původem ze Severní Ameriky, někdy se jí u nás říká i temnoplodec. Často se pěstuje i pro… Číst dále »

Vitamín C

Vitamín C, Citron]Ačkoliv o něm mnoho slýcháme, vídáme ho v každé druhé reklamě, málokdo se však ve skutečnosti nad ním zamyslí. Jedná se o vitamín C. Ačkoliv je součástí mnoha léků, vitamínových sad a doplňků stravy, moc se nad ním nezamýšlíme a vyloženě vitamínové doplňky v podobě pouze vitamínu C si nekupujeme. Přitom vitamín C je silný… Číst dále »

Vitamín D: Sušte houby na slunci

Houbařská sezona právě začíná a tak je dobré vědět, něco o tom, jak s nasbíranými houbami naložit. Jak je nám všem známo, vitamín D je velmi potřebný k našemu zdravému životu. V našem těle se tvoří zejména ze slunečního záření a to už po deseti minutách, kdy vystavujeme svou holou kůži na slunci. V zimě však tolik sluníčka není… Číst dále »

Kořenová zelenina: Celer plný vitamínů

Celer]Celer je další potravinou, která spadá do kořenové zeleniny. Kořenová zelenina se dá strouhat, krájet, přidávat do sladkých i slaných pokrmů, kombinovat s jablkem, ale také s ananasem a jiným ovocem. Můžeme z nich připravovat lahodné šťávy. Z celeru můžeme dokonce připravit i chutné celerové chipsy. Také se z celeru dají připravovat hranolky a pečené celerové řízečky. Stejně jako mrkev,… Číst dále »

Vitamín F

Nenasycené mastné kyseliny Avokádo]Vitamín F je pro naše zdraví nezbytný. Tvoří ho skupina nenasycených mastných kyselin. Do té se řadí kyselina linolová, kyselina linoleová a kyselina arachidonová. Bez nich náš lidský organismus nemůže správně fungovat a tělo si tento vitamín nedokáže vytvořit samo. Proto je důležité tento vitamín do těla dodávat prostřednictvím potravy. Tyto mastné… Číst dále »

Vitamín B2

Pro zdravé oči i srdce Vitamín B2]Pro správné vidění a zdravý zrak není důležitý jen vitamín A, ale také vitamín B2. Právě jeho nedostatek může zapříčinit vznik šedého zákalu. Vitamín B2, tedy riboflavin řadíme mezi flaviny. Jedná se o žluté až oranžové barvivo přírodního původu, které jemně fluoreskuje. Samotný vitamín B2 si potom dokážou rostliny… Číst dále »

Vitamín B1: Optimistický vitamín

Vitamín B1]Vitamín B1 neboli také zvaný thiamin je klíčovým členem vitamínů skupiny B. Jde o vitamín, který je ve vodě rozpustný a má velmi specifický vliv na nervový systém člověka. Často se také nazývá duševním vitamínem. Jeho nedostatek může zanechat nepříjemné zdravotní následky. Vitamín B1 má v těle dost nepřátel a organismus ho neumí skladovat. Tento… Číst dále »