Category Archives: Vitamíny

Vitamínové informace pro vaši radost, zdraví a potěšení.

Pažitka nabytá železem a vitamínem C

Ilustrační foto]Každý ji známe, řežeme ji na malé kousky do polévky, zdobíme s ní hlavní jídla. Užitek a vitamíny nám přináší celý rok. A o čem, že je řeč? Přece o pažitce, zvanou lidově šnitlík. Pažitka pochází pravděpodobně z Itálie, je ale od středověku známá i na americkém a asijském kontinentu. Pažitce se daří skutečně… Read More »

Vitamín B1: Optimistický vitamín

Vitamín B1]Vitamín B1 neboli také zvaný thiamin je klíčovým členem vitamínů skupiny B. Jde o vitamín, který je ve vodě rozpustný a má velmi specifický vliv na nervový systém člověka. Často se také nazývá duševním vitamínem. Jeho nedostatek může zanechat nepříjemné zdravotní následky. Vitamín B1 má v těle dost nepřátel a organismus ho neumí skladovat. Tento… Read More »

Vitamín D: Stačí se opalovat

Vitamín D]Léto je časem slunce a opalování. Všichni chtějí po dlouhé a bledé zimě nachytat bronz, jak se říká. K tomu nám pomáhá sluníčko. Ale abychom se vůbec opálili, k tomu už máme jiného pomocníka. Je jím právě vitamín D a ten získáváme prostřednictvím slunečních paprsků. Vitamín D, často také nazýván kalciferol bývá označován díky svým blahodárným… Read More »

Černá jeřabina: Vitamínová bomba

Černá jeřabina]Když hledáte vitamín C, napadne Vás si nejdříve koupit pomeranč nebo citron. Avšak bohatým zdrojem vitamínu C a mnoha dalších prospěšných látek jsou plody aronie černoplodé. V podstatě se jedná o černou jeřabinu. Tento nízký keř pochází původem ze Severní Ameriky, někdy se jí u nás říká i temnoplodec. Často se pěstuje i pro… Read More »

Vitamínová bomba velikonoční pažitka

Pažitka]Cítíte vůni jara? Jaro k nám přichází pomalými krůčky a mám takové tušení, že nám opět po pár týdnech přeběhne do silného a slunečného léta. tím spíše byste si měli připravit zásobárnu vitamínů a živin. Tou je pažitka. Pažitka pochází z Evropy. Roste divoce na vlhkých místech a má mnoho společného s cibulí a pórkem.… Read More »

Vitamín K: Pomocník při krvácení

Brokolice – Vitamín K]Vitamín K je vitamín, který je rozpustný v tucích a je nezbytným vitamínem při srážení krve. Říká se mu proti-krvácivý vitamín a najdeme ho hlavně v listové zelenině. Vitamín K se vyrábí díky střevním bakteriálním flórám. U miminek se proto dodává v kapkách Kanavit, protože miminka nemají vytvořenou bakteriální flóru. Bakterie, které tvoří střevní mikroflóru, se podílí… Read More »

Kyselina listová: Optimistický vitamín

Kyselina listová]Kyselina listová je biolátka, které má většina lidí nedostatek. Právě tato látka je potřebná k vytváření hormonu štěstí. Kyselina listová se nachází hlavně v rostlinné stravě. Můžeme ji však najít i v játrech zvířat, které kyselinu listovou ukládají. Kyselina listová je v podstatě velmi citlivý vitamín. Ničí ho světlo, teplo, a dlouhé skladování při pokojové teplotě. Nachází se… Read More »

Vitamín B12

Jeden z velmi důležitých vitamínů, jehož nedostatek v přirozené stravě znamená výrazně slabší duševní výkon, hubnutí nebo častý třas v končetinách. Kobalamin, jak se vitamín B12 nazývá odborně, má zásadní podíl na krvetvorbě a funkci nervového systému. Játra si jej často uchovávají v zásobě na celé měsíce dopředu, je ale pravdou, že se nachází pouze a jedině v živočišné stravě.… Read More »

Vitamín B3: Velká vzpruha nejen pro psychiku a krevní oběh

Niacin, kterému se také říká vitamín B3, je jednou z nejdůležitějších látek pro náš organismus. Tělo si samo syntetizuje zhruba polovinu každodenní dávky, zbytek je ale nutné přijmout z potravy. Pokud je niacinu nedostatek, projeví se to nechutenstvím, poruchami trávení nebo také špatnou náladou. Pokud naopak přebytek (i u vitamínů rozpustných ve vodě podobná věc může nastat… Read More »

Vitamin P najdeme i v červeném víně, stará se totiž o naše cévy

Rutin dostal své jméno podle rostliny, v níž byl poprvé objeven. Pomáhá nám s cévami, ale také je užitečný při léčbě hemoroidů. Stará se také o to, aby se vitamín C vstřebával opravdu ideálně. Vlastně nejde o jednu jedinou látku, protože samotný vitamín P se skládá z tisíců složek, označovaných jinak také jako flavonoidy, mezi nimiž hraje významnou… Read More »

Vitamín E: Mandle a semena

Slané mandle]Pokud máte chuť na arašídy nebo mandle, či jiné oříšky, děláte dobře. Tyto plody totiž obsahují vitamín E, jeden z nejdůležitějších antioxidantů, tedy látek, které chrání organismus před poškozením volnými radikály. Volné radikály totiž poškozují různé sloučeniny, které tvoří stavební kameny buněk nebo pracují jako enzymy. Denní dávku tohoto vitamínu by vám měla zaručit hrst… Read More »