Category Archives: Čaje

Čajové seance našich vědem.

Bez černý II.: Čaj, šťáva ale i víno

Bez černý ilustrace]Bez černý je velice zdravá bylina, která v květech obsahuje silice, slizy, třísloviny, glykosidy, ale také organické kyseliny. Spolu s tím, obsahuje i vitamín C a ve slupce a v plodech vitamíny A, B, B1, B2, B6 a B12. Plody obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny a pektin. Listy obsahují glykosidy, pryskyřici, sambucin, sambunigrin a vápník. Využití… Read More »

Čaje pro zimní období

Čajík]K podzimu a zimě patří také neodmyslitelně čaje. Bez něj si řada z nás nedokáže zimu představit. Teplý čaj zahřeje a posílí. Přidá dobrou náladu a v sychravém počasí přijde každému vhod. Jaké čaje mimo bylinných se dají doporučit, aby nám pořádně prohřáli tělo? Zkuste například čaj Pu-erh. Jde v současnosti o stále více oblíbený… Read More »

Čaj Inků: Lapacho

Čajík]Nápoj lapacho je jedním z jihoamerických čajových specialit. Nevyrábí se z lístků čajovníku, ale z vnitřní kůry stromu, který se nazývá Lapacho. Strom Lapacho roste v Bolívii, Peru, Argentině, Paraguayi a Brazílii. Dožívá se až 700 let.

Vikingové tuto čajovou specialitu dostali do Evropy a na svých cestách ji měnili za drahé kameny. Lapacho rádi pili ruští carové a také makedonští mniši.

Bílý čaj I. díl: Výhradně čaj císařů

Šálek čaje]Bílý čaj je dnes běžně k dostání, ale ve staré Číně to byla výhrada pouze císařů. Bílý čaj je totiž výjimečný a také vzácný. Tento čaj císař užíval k vyjádření úcty své návštěvě. Také se tím dával najevo vliv a bohatství. Teprve nedávno se začal bílý čaj do Evropy dovážet. Dnes už není problém na něj… Read More »

Meduňka lékařská: Čaj pro veselé sny

Meduňka lékařská]Meduňka lékařská je vážená bylinka, která už po staletí léčí naše lidské neduhy. Patří do čeledě hluchavkovité a v České republice se pěstuje. Planě potom může růst ve Středozemí a také v Přední Asii. Meduňka je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 80 centimetrů. Voní často po citrónu. Kvete od června až do července. Je také… Read More »

Šípkový čaj: Zdravý podzimní šálek

Čaj v konvici]Šípky neboli planá růže šípková je krásný keř, který zdobí větvičky červenými plody. Nejčastěji tento keř můžeme nalézt na okraji lesů a pastvin. Šípky můžeme pěstovat i na zahradě pro okrasu. Šípky odjakživa užívali už naši předci, kteří plody tohoto keře sbírali a následně upravovali. Sušili je a vařili a vyráběli z nich čaje,… Read More »

Čaj Oolong: Polozelený oříškový čaj

Čtyři druhy čaje]Čínsky wu-lung, jinak oolong, je čaj, který se řadí do kategorie polozelených čajů. Podle barvy čajových lístků se mu říká buď žlutozelený, modrozelený, či polozelený čaj. Tento druh čaje nejvíce vyrábí Čína, která dodává jeho 3000 variací s různými příchutěmi, obecně jeho celosvětová spotřeba sahá kolem 3%. Jeho čajové lístky se sbírají pouze… Read More »

Kombucha: Čajová houba z Asie

Kombucha, to je roztodivný název pro zvláštní houbu, která je spíš symbiózou několika druhů kvasinek. Její kultura je schopná životaschopnosti po šest měsíců. Její vzhled není moc oslňující, podobá se šedé rosolovité placce. Pokud se z ní tvoří nápoje, které se dělají hojně, rozšiřují se tak mikroorganismy, které byly obsažené v kultuře houby. Původem je kombucha z asijské… Read More »

Máta II. díl: Teplý čaj i svěží mojito

Mátový čaj]Hlavně v  období zimy je nejen příjemným zvykem, ale i nutností pít čaje. Mátový čaj, nejen zahřeje, ale také pomůže. A nemusí to být nutně jen v zimě, i v létě se dá pít mátový čaj, třeba studený. Mátový čaj pomáhá při nechutenství a poruchách trávení. Je dobré ho pít po jídle, kdy se cítíme přeplněni… Read More »

Čaj Luk On: Kouřově zemitá chuť

Čaj Luk On]Čaj Luk On (Liu An) je čaj, který se pěstuje v čínské provincii An Hui. Jde o plně oxidovaný, někdy až několikanásobně, čaj. Dá se přirovnat i k čajům Pur Erh, ale liší se hlavně rostlinou. Čaj Luk On se poté, co se sklidí a projde oxidací, nechává zestárnout. Zde platí, čím starší, tím lepší.… Read More »

Černý čaj: Zdravá chuť

Žena pijící čaj]Černý čaj je nejen chutný, lidmi oblíbený, ale také zdravý. Vyrábí se z lístků čajovníku zvaného Camellia sinensis a jeho původ pochází z Číny. Prochází delší fermentací, což je způsob zpracování a díky tomu má výraznější chuť a silnější vůni než jiné čaje. V dávných dobách platil jako měna v Mongolsku, Sibiři, či Tibetu. Oblíbený byl… Read More »