Category Archives: Hrady a zámky

Hrady, zámky a mnoho dalších zajímavých míst v České republice.  Přinášíme vám velký přehled o českých hradech a zámcích. Můžete se dočíst veškeré informace o hradech, kde v minulosti strašilo a možná straší ještě dnes.

Naše republika vlastní jeden z největších hradů na světě. Ano, a je to právě Pražský hrad, který sklízí toto označení.

Vybrali jsme pro Vás nejoblíbenější a nejzajímavější hrady a zámky , jež jsou proslulé na území celé ČR.

Hrady a zámky, kde straší XVI. díl: Hrad Bouzov

Hrad Bouzov]Hrad Bouzov založili Búzovi z Búzova, o kterých je zmínka už v roce 1317. Búzov je dřívější název pro Bouzov. Původní hrad byl postaven v gotickém stylu a byl postaven především, aby strážil obchodní stezky z Olomouce k Jevíčku. Mezi významné majitele hradu patřili i Páni z Kunštátu, za jejich vlády byl hrad rozšířen a vzkvétal. Dalšími významnými majiteli byli… Read More »

Hrady a zámky: Tip na výlet Orlík

Jedna z největších dominant jihočeského regionu. I tak by se určitě dal nazvat hrad Orlík, tyčící se majestátně nad Vltavou. Historie někdejší pevnosti a celnice hlídající okolí se datuje do třináctého věku, tehdy byl Orlík ještě v majetku lucemburských panovníků a plně dřevěný. V běhu staletí se zde vystřídalo poměrně dost majitelů, kromě rodu Zmrzlíků ze Svojšína a… Read More »

Hrady a zámky, kde straší I. díl: Helfštýn

Helfštýn]Zřícenina hradu vévodí okolí Moravské brány a vždy lákala spoustu návštěvníků. Helfštýn, nebo Helfštejn, jak mu místní říkají, pravděpodobně vznikl někdy během 13. století. Založil ho slezský šlechtic Friduš z Linavy.

Helfštýn leží u Lipníka nad Bečvou a jde o hrad, který se pyšní nejdelšími hradebními zdi u nás. Navíc se pyšní i expozicí uměleckého kovářství. Zároveň však tento tajemný hrad provází dvě záhadné pověsti.

Hrady a zámky, kde straší XVII. díl: Jindřichův Hradec

Jindřichuv Hradec]Na jindřichohradeckém panství se má už staletí zjevovat jistá Bílá paní, zdejší zámek tuto zvěst používá jako lákavou turistickou atrakci. Kdo vlastně byla ona šlechtična, která se stala předobrazem hodné víly, pečující o své potomstvo? Totiž, abyste rozuměli, Bílá paní by neměla být považována za nějaké zlé strašidlo. Samozřejmě, pokud se skutečně zjevovala, kontakt… Read More »

Hrady a zámky, kde straší V. díl: Bezděz

Dodnes je hrad Bezděz místem, kde na návštěvníky doléhá tajemná atmosféra. O Bezdězu se vypráví mnoho pověstí. Mezi nimi je i ta, která vypráví o tom, že zde mniši ukryli poklad. Bezděz patří k nejzajímavějším hradům u nás. Dochoval se zcela původní a neprošel přestavbou. K hradu se zachovala i křížová cesta nebo gotická hradní kaple. Věž… Read More »

Hrady a zámky, kde straší XIII. díl: Hrad Okoř

Hrad Okoř]Na Okoř je cesta jako žádná ze sta…. zpívá se ve známé trampské písničce o hradu Okoř. Hrad Okoř se stal hradem zahaleným tajemstvím a to také díky písni o Bílé paní, která na Okoř chodívala o půlnoci strašívat. Všichni tak dobře známé písničku o Okoři, ale co o tomto hradu vlastně víme? Ve… Read More »

Tip na výlet: Hrad Kost

Hrad Kost]Jeden z nejproslulejších českých hradů, o němž byla napsána i slavná kniha v podání předního československého historika Josefa Pekaře. Hrad Kost se nachází nedaleko (cca 18 kilometrů) Jičína, má za sebou už skoro sedm hodně pestrých staletí. V letních měsících si zde můžete užít noční prohlídky, pro zájemce jsou tu pak také ukázky sokolnictví. Na začátku všeho… Read More »

Hrady a zámky, kde straší IX. díl: Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou]Původ zámku sahá až do 13. století, kdy byl zámek vystaven jako strážný hrad. Zámek vystřídal mnoho majitelů, mezi nimi i slavné Perštejny, ti založili i rybník Bezdrev. Gotický hrad nechali na renesanční zámek přestavět páni z Hradce a to roku 1563. Na hradě pobývali i slavní Schwarzenbergové, ti zámek dvakrát upravovali. Nejprve… Read More »

Hrady a zámky, kde straší IV. díl: Frýdlant

Hrad a zámek Frýdlant]Frýdlant je svým původem gotický hrad. Dodnes se z něj dochovala válcová věž. Frýdlant byl postupem času přestavěn na zámek. Původní hrad byl založen rodem Ronovců a to ve 13. století. Hrad jim byl však odebrán a koupen Biberštejny roku 1278. Až roku 1558 změnil hrad majitele a tím se stal rod Redernů.… Read More »

Hrady a zámky, kde straší X. díl: Zámek Bechyně

Zámek Bechyně]Město Bechyně bývalo původně slovanským hradištěm a roku 1268 bylo město Bechyně koupeno králem Přemyslem Otakarem II. Ten se rozhodl, že tu pro sebe postaví hrad. Mezi významnější majitele bechyňského hradu patří Šternberkové. Bechyně jako město mělo důležitou funkci a to být městem krajským. To se dělo jen do roku 1776, poté město postupně… Read More »

Hrady a zámky, kde straší III. díl: Kostomlaty

Zřícenina hradu Kostomlaty]Každý hrad je místem, kde na nás dýchá historie a někdy se na určitých místech můžeme cítit zvláštně. Je to proto, že na těchto místech zůstaly různé energie napříč časem a prostorem. Zejména senzibilové se v těchto místech mohou cítit všelijak. K hradům se vážou i různé pověsti, které opřádají tyto stavby tajemství a jsou… Read More »