Výpis článků: Hrady a zámky

Hrady, zámky a mnoho dalších zajímavých míst v České republice.  Přinášíme vám velký přehled o českých hradech a zámcích. Můžete se dočíst veškeré informace o hradech, kde v minulosti strašilo a možná straší ještě dnes.

Naše republika vlastní jeden z největších hradů na světě. Ano, a je to právě Pražský hrad, který sklízí toto označení.

Vybrali jsme pro Vás nejoblíbenější a nejzajímavější hrady a zámky , jež jsou proslulé na území celé ČR.

Hrady a zámky: Tip na výlet Orlík

Jedna z největších dominant jihočeského regionu. I tak by se určitě dal nazvat hrad Orlík, tyčící se majestátně nad Vltavou. Historie někdejší pevnosti a celnice hlídající okolí se datuje do třináctého věku, tehdy byl Orlík ještě v majetku lucemburských panovníků a plně dřevěný. V běhu staletí se zde vystřídalo poměrně dost majitelů, kromě rodu Zmrzlíků ze Svojšína a… Číst dále »

Tip na výlet: Hrad Kost

Hrad Kost]Jeden z nejproslulejších českých hradů, o němž byla napsána i slavná kniha v podání předního československého historika Josefa Pekaře. Hrad Kost se nachází nedaleko (cca 18 kilometrů) Jičína, má za sebou už skoro sedm hodně pestrých staletí. V letních měsících si zde můžete užít noční prohlídky, pro zájemce jsou tu pak také ukázky sokolnictví. Na začátku všeho… Číst dále »

Hrady a zámky, kde straší XVII. díl: Jindřichův Hradec

Jindřichuv Hradec]Na jindřichohradeckém panství se má už staletí zjevovat jistá Bílá paní, zdejší zámek tuto zvěst používá jako lákavou turistickou atrakci. Kdo vlastně byla ona šlechtična, která se stala předobrazem hodné víly, pečující o své potomstvo? Totiž, abyste rozuměli, Bílá paní by neměla být považována za nějaké zlé strašidlo. Samozřejmě, pokud se skutečně zjevovala, kontakt… Číst dále »

Hrady a zámky, kde straší XVI. díl: Hrad Bouzov

Hrad Bouzov]Hrad Bouzov založili Búzovi z Búzova, o kterých je zmínka už v roce 1317. Búzov je dřívější název pro Bouzov. Původní hrad byl postaven v gotickém stylu a byl postaven především, aby strážil obchodní stezky z Olomouce k Jevíčku. Mezi významné majitele hradu patřili i Páni z Kunštátu, za jejich vlády byl hrad rozšířen a vzkvétal. Dalšími významnými majiteli byli… Číst dále »

Hrady a zámky, kde straší XV. díl: Hrad Budyně nad Ohří

Hrad Budyně nad Ohří]Už Václav Hájek z Libočan zanechal záznam, že počátky tohoto hradu se vážou někdy k roku 881. Nedá se však skutečně doložit přesně doba, kdy byl tento hrad postaven. Region byl sice v dávných dobách osídlen, ale přesný rok není nikdo schopen určit. Co je však jisté, je, že za předchůdce hradu může být od… Číst dále »

Hrady a zámky, kde straší XIV. díl: Bítov

Hrad Bítov]Hrad Bítov byl pro Přemyslovce velmi důležitým opěrným bodem. Je postaven na skalnatém ostrohu, který obtéká řeka Želetavka. Pod hradem se nachází město Bítovec. Bítov byl známý hlavně proto, že spravoval okolní města. Nejstarší dochovaná kamenná stavba hradu pochází z dob 12. století a představuje ji obranná břitová věž. Poprvé se o Bítově zmínila listina… Číst dále »

Hrady a zámky, kde straší XIII. díl: Hrad Okoř

Hrad Okoř]Na Okoř je cesta jako žádná ze sta…. zpívá se ve známé trampské písničce o hradu Okoř. Hrad Okoř se stal hradem zahaleným tajemstvím a to také díky písni o Bílé paní, která na Okoř chodívala o půlnoci strašívat. Všichni tak dobře známé písničku o Okoři, ale co o tomto hradu vlastně víme? Ve… Číst dále »

Hrady a zámky, kde straší XI. díl: Zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota]Původně na místě, kde dnes stojí nádherný zámek v překrásném prostředí, stála tvrz. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1465. Teprve až mezi lety 1542-1555 majitel tvrze Jan Kába nechal tvrz přestavět do renesanční podoby a to podle italského stavitele Honse Vlacha. Omítky tvrze byly natřené na červeno a tak roku 1602 se… Číst dále »

Hrady a zámky, kde straší X. díl: Zámek Bechyně

Zámek Bechyně]Město Bechyně bývalo původně slovanským hradištěm a roku 1268 bylo město Bechyně koupeno králem Přemyslem Otakarem II. Ten se rozhodl, že tu pro sebe postaví hrad. Mezi významnější majitele bechyňského hradu patří Šternberkové. Bechyně jako město mělo důležitou funkci a to být městem krajským. To se dělo jen do roku 1776, poté město postupně… Číst dále »

Hrady a zámky, kde straší IX. díl: Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou]Původ zámku sahá až do 13. století, kdy byl zámek vystaven jako strážný hrad. Zámek vystřídal mnoho majitelů, mezi nimi i slavné Perštejny, ti založili i rybník Bezdrev. Gotický hrad nechali na renesanční zámek přestavět páni z Hradce a to roku 1563. Na hradě pobývali i slavní Schwarzenbergové, ti zámek dvakrát upravovali. Nejprve… Číst dále »