Category Archives: Vánoce

Vánoce patří mezi křesťanské svátky, kdy se narodil Ježíš Kristus. Vánocům předchází všem známa adventní doba a samozřejmě také Štědrý den. Štědrý den patří mezi hlavní přípravou na vánoční svátky. V ostatních  církví se datum svátků stanovuje podle juliásnkého kalendáře. První zmínka o křesťanských oslavách Vánoc se datuje k 2. století.

Vánoce I. díl: Zvyky, které k nim patří

Vánoce 2012]Nastal čas Vánoc, pro mnohé nejkrásnější čas v roce. Vánoce české doprovází navíc mnoho tradic a zvyků, které jsou v zahraničí obdivovány. Někteří turisté dokonce i v tomto čase schválně navštěvují naší republiku, aby zažili českou vánoční atmosféru Vánoc. Vánoce tu nejsou úplně křesťanské, ani ne zcela komerční. Vánočních zvyků, které naši zemi doprovázejí, je skutečně dost.… Read More »

Tip na Dárek – Vánoce 2008

Zadejte si osobní horoskop, pro vás, nebo jako dárek pro partnera/ku. Tento a příští měsíc, dostanete navíc bonus, další stranu navíc. Tarot, výklad karet + překvapení. Čtěte celý příspěvek, uvnitř příspěvku naleznete vzor horoskopu na míru. – VZOR -Josífek Kaldavý17.1.1987 Nacházíte se na 270-300° zodiaku Vaší planetou Je Saturn Výše vás posouvá Rak, dolů vás… Read More »

Vánoce ve světě II. díl: Anglické Vánoce

V Anglii probíhají Vánoce podobně jako v Americe. Dárky se nadělují ráno na Boží Hod Vánoční a Santa Claus stejně jako v Americe přichází v noci krbem do domu a zde sype dárky kolem stromečku a do nachystaných vánočních punčoch, kam je děti večer položily. I tady se peče krocan. Zákuskem je vánoční pudink, který se tvoří z mouky, vajec,… Read More »

Tradiční české Vánoce

Blíží se půlka prosince a do Vánoc zbývá čtrnáct dní. Mnozí z nás už mají nakoupené dárky pod stromeček, s kterými budou chtít udělat radost svým blízkým a každý už mí přibližnou představu toho, jak bude Vánoce slavit. S Vánoci však nepřichází čas obdarovávání, ale také čas hodování, štědrovečerní večeře s dobrou polévkou, s kaprem, smaženým řízkem nebo s bramborovým salátem… Read More »

Předvánoční atmosféra: Barborky

Tento den se obvykle řežou tzv. barborky. Jde o lidovou tradici, která uvádí, že dívkám, které se do roka vdají, by měla barborka do Vánoc vykvést. Kolikátý den od uříznutí barborka vykvete, tolikátý měsíc bude údajně v následujícím roce pro majitele větvičky tím nejšťastnějším. Dříve se také dělalo to, že dívky uřízly větviček více a každé… Read More »

Vánoce: Kde se vzaly dárky?

Vánoce]Napadlo vás někdy, proč se na Vánoce rozdávají dárky? Tato tradice není ničím novým, ale má své kořeny v hluboké minulosti. Jak tento zvyk vznikl a proč se lidé obdarovávají? Že zrovna o Vánocích nacházím pod stromečkem dárky, není jen tak. Jde o symboliku, která trvá od středověku. Tehdy si dávali lidé dárky o svatých nocích.… Read More »

Vánoce: Kde se vzal stromeček?

K Vánocům patří s dárky i stromeček. Asi bychom si dnes už nedokázali představit Vánoce bez stromečku. Navíc hezky ozdobeného. Stromeček se stal symbolem Vánoc a zdobí nejen domácnosti, ale také výlohy obchodů a venkovní prostředí. Klasický vánoční zelený stromeček ozdobený baňkami a také čokoládovými figurkami. To je pro mnohé rodiny u nás klasický vánoční zvyk. Ale… Read More »

Silvestr I.díl: Kde se vzal nejoslavovanější den světa?

Sivestr]Proč se vlastně Silvestr slaví a nazýváme jej Silvestrem? Zejména mladí lidé se z tohoto dne těší, protože se baví až do rána. Čím jsou lidé starší, tím menší pozornost věnují oslavám tohoto posledního dne v kalendáři. Co vlastně oslava Silvestra znamená a kde se vzala? Tradice slavení Silvestra sahá do roku 335. Tehdy 31. 12. Zemřel… Read More »

Vánoce: Vůně Vánoc

K Vánocům patří i jejich typická vůně. Vůní Vánoc je hned několik. Typickou vůní je myrha a kadidlo, kterými se nechávaly provonět kostely a chrámy, ale také je používali bohatí lidé a králové. Na rozžhavené uhlí se často pokládala pryskyřice, která také vydávala příjemné vůně. Vykuřování chrámů se stalo zvykem, který se začal praktikovat i u… Read More »

Badyán: Nejen vánoční koření

Domovy jsou v období Vánoc provoněny různými vůněmi a mezi nimi i vůněmi koření. Mezi typické vánoční koření patří anýz, badyán, hřebíček, fenykl, vanilka, skořice, kardamom, nové koření, pepř, šafrán i zázvor. Podle koření se pojmenovávalo i cukroví, které v sobě mělo dané koření jako přísadu. O některém z nich se dnes něco dozvíme. Pro badyáník pravý se… Read More »

Vánoce: Jak se narodil Ježíšek?

24. prosinec je nejen dnem Štědrého dne, kdy usedá rodina pohromadě ke štědrovečerní večeři a později si dávají a rozbalují dárky, ale zároveň je i dnem, kdy se narodil malý Ježíšek. Znáte legendu, která vypráví o narození Ježíška? Ježíšek se narodil podle biblického příběhu ve městě Betlémě. Do něj se vydali jeho rodiče Maria a… Read More »