Výpis článků: Vánoce

Vánoce patří mezi křesťanské svátky, kdy se narodil Ježíš Kristus. Vánocům předchází všem známa adventní doba a samozřejmě také Štědrý den. Štědrý den patří mezi hlavní přípravou na vánoční svátky. V ostatních  církví se datum svátků stanovuje podle juliásnkého kalendáře. První zmínka o křesťanských oslavách Vánoc se datuje k 2. století.

Vánoční dárky pro muže – jak vybírat podle znamení? 3

Jste spolu první Vánoce? Popřípadě už přesně víte, co si o sobě myslet a víte, co druhý chce. Pokud i tak pořád nevíte, co protějšku dát pod stromeček nebo i jako jakýkoliv jiný dárek, máme pár tipů a rad. Můžete to zkusit podle znamení zvěrokruhu. Vám odpadne nepříjemné přemýšlení nad tím, co tento rok „zase“… Číst dále »

Vánoční dárky pro muže – jak vybírat podle znamení? 2

Jste spolu první Vánoce? Popřípadě už přesně víte, co si o sobě myslet a víte, co druhý chce. Pokud i tak pořád nevíte, co protějšku dát pod stromeček nebo i jako jakýkoliv jiný dárek, máme pár tipů a rad. Můžete to zkusit podle znamení zvěrokruhu. Vám odpadne nepříjemné přemýšlení nad tím, co tento rok „zase“… Číst dále »

Vánoce ve světě: Skandinávie

Svátky vánoční mají snad po celém světě svá krajová specifika. Zatímco dárky obvykle přináší malým dětem pokaždé jiná imaginární bytost, najdeme samozřejmě i další odlišnosti, doslova region od regionu. Jak se vlastně slaví Vánoce ve Skandinávii, tedy Finsku, Norsku a Švédsku, ale také třeba v Pobaltí? Podobně jako u nás = Vánoce jsou hlavně o… Číst dále »

Tradiční české Vánoce

Blíží se půlka prosince a do Vánoc zbývá čtrnáct dní. Mnozí z nás už mají nakoupené dárky pod stromeček, s kterými budou chtít udělat radost svým blízkým a každý už mí přibližnou představu toho, jak bude Vánoce slavit. S Vánoci však nepřichází čas obdarovávání, ale také čas hodování, štědrovečerní večeře s dobrou polévkou, s kaprem, smaženým řízkem nebo s bramborovým salátem… Číst dále »

Badyán: Nejen vánoční koření

Domovy jsou v období Vánoc provoněny různými vůněmi a mezi nimi i vůněmi koření. Mezi typické vánoční koření patří anýz, badyán, hřebíček, fenykl, vanilka, skořice, kardamom, nové koření, pepř, šafrán i zázvor. Podle koření se pojmenovávalo i cukroví, které v sobě mělo dané koření jako přísadu. O některém z nich se dnes něco dozvíme. Pro badyáník pravý se… Číst dále »

Vánoce ve světě III. díl: Ruské Vánoce

Dnes se podíváme, jak se slaví Vánoce v Rusku. V Rusku probíhají Vánoce trochu jinak a také v jinou dobu. Ruské Vánoce se slaví podle juliánského kalendáře. Jde o starší a východní kalendář. České Vánoce se slaví dle kalendáře gregoriánského. Mezi těmito dvěma kalendáři je rozdíl třinácti dnů. Pravoslavní věřící slaví Vánoce později. Nový rok se zde slaví… Číst dále »

Vánoce ve světě II. díl: Anglické Vánoce

V Anglii probíhají Vánoce podobně jako v Americe. Dárky se nadělují ráno na Boží Hod Vánoční a Santa Claus stejně jako v Americe přichází v noci krbem do domu a zde sype dárky kolem stromečku a do nachystaných vánočních punčoch, kam je děti večer položily. I tady se peče krocan. Zákuskem je vánoční pudink, který se tvoří z mouky, vajec,… Číst dále »

Vánoce: Vůně Vánoc

K Vánocům patří i jejich typická vůně. Vůní Vánoc je hned několik. Typickou vůní je myrha a kadidlo, kterými se nechávaly provonět kostely a chrámy, ale také je používali bohatí lidé a králové. Na rozžhavené uhlí se často pokládala pryskyřice, která také vydávala příjemné vůně. Vykuřování chrámů se stalo zvykem, který se začal praktikovat i u… Číst dále »

Vánoce ve světě I. díl: Americké Vánoce

Vánoce jsou jedním z nejdůležitějších období v roce. Vánoce slaví všichni křesťané a pečlivě se na ně na celém světě připravují. V Americe mají věřící několik kongregací a Vánoce slaví v souladu s jejich kázáním. Mají své přesné náboženské nařízení, ale také vánoční zvyky. Amerika má i své vlastní tradice. Slaví zde den díkuvzdání a to už na konci listopadu… Číst dále »

Vánoce: Kde se vzaly vánoční ozdoby?

Stromeček jak víme, byl poprvé ozdoben svícny. Poté se lidé naučili zdobit stromeček každý rok na Štědrý den a zdobili ho převážně červenými jablky, pečivem z medu, ořechy a pozlacenými ořechovými skořápkami. Poté byl stromek zdoben perníčky, cukrovím, švestkami a jinými věcmi. Používal se i materiál, který byl v dané době dostupný, nejčastěji sláma, šišky, hobliny, papír… Číst dále »

Vánoce: Jak se narodil Ježíšek?

24. prosinec je nejen dnem Štědrého dne, kdy usedá rodina pohromadě ke štědrovečerní večeři a později si dávají a rozbalují dárky, ale zároveň je i dnem, kdy se narodil malý Ježíšek. Znáte legendu, která vypráví o narození Ježíška? Ježíšek se narodil podle biblického příběhu ve městě Betlémě. Do něj se vydali jeho rodiče Maria a… Číst dále »