Magické rostliny pro Berany

By | 28.06.2020

Máta peprná]Merkur ovládá mysl, intelekt a komunikaci. Byliny Merkuru jsou vhodné pro ty, kdo hledají lepší mentální bystrosti a schopnosti sdělit své myšlenky ostatním. Byliny Merkuru se tradičně sbírají a připravují ve středu. Mezi ně patří Aloisie citronová, bergamot, citronela, fenykl, kmín, kopr, levandule a máta peprná. Pro nás je nejdostižnější máta peprná, fenykl a kopr s kmínem.

Máta peprná

Podle hieroglyfů nalezených v egyptském chrámovém komplexu v Edfu se máta ve starém Egyptě používala jako rituální voňavka a byla součástí posvátného kadidla kyphi. V antice se stala každodenní součástí života, sloužila k aromatizaci vody v lázni, navonění ložního prádla, byla symbolem pohostinnosti, a proto se s ní leštily jídelní stoly před podáváním pokrmům hostům. Rozhazovala se na místech, kde lidé odpočívají, baví se, nabývají duševního klidu a pořádají bankety. V zemi vycházejícího slunce si natolik cenili osvěžující i posilující vůně máty, že Japonci při sobě stále nosili kuličky uhnětené z mátových listů. Ve středověku se pak máta pěstovala v klášterních zahradách, přidávala se k sýrům, k pytlům obilí a k potravinám do spíží, aby zaháněla krysy a myši.
Máta zaujímá zvláštní postavení mezi bylinami působícími na žaludek, střeva a žlučník. Její účinnost určuje především mentol se svými silnými antiseptickými vlastnostmi. Čaj z této aromatické rostliny přináší rychle úlevu při poruchách zažívání, žaludeční nevolnosti a křečích v trávicím ústrojí. Funguje při nadýmání, pomalé činnosti střev, zlepšuje trávení, příznivě ovlivňuje funkci jater, sleziny. Podporuje tvorbu a sekreci žlučových šťáv, zklidňuje podrážděný žlučník (například po dietní chybě, kdy si vyhodíme z kopýtka za pomoci bramborového salátu, bůčku nebo smažených pokrmů). Jako kloktadlo lze nálev využít u zánětu dásní, ústní sliznice a u nepříjemného zápachu z úst způsobeného špatnou funkcí žaludku.
Chcete-li si připravit opravdu silný povzbuzující nápoj, zalijte jednu čajovou lžičku zeleného sypaného čaje 2,5-3,0 dl horké vody (cca 80 °C). Přidejte pár lístků čerstvé máty a vyluhujte jednu až dvě minuty. V horkých dnech můžete pít nápoj vlažný, vychlazený nebo i s pár kostkami ledu. Čaj po arabském způsobu se pak připravuje hodně sladký, ochucený medem.
Hodí se při přípravě ryb, masa, jogurtů, ovoce, ochutí zmrzliny, sorbety, čokolády. Najdeme ji v likérech, v barech vám nabídnou oblíbené mojito a např. ve francouzské Provence se osvěžíte zeleným mátovým sirupem, který dostanete na stůl s karafou čerstvé vody a můžete jej ředit dle libosti.

Zmrzlina]Pepř]Čokoláda s mátou]

Silné účinky mentolové silice

Mátová silice je jedna z nejúčinnějších pro zažívací systém. Přináší úlevu při trávicích potížích, bolestech v nadbřišku a nadýmání. Její protikřečové a protizánětlivé působení je rovněž prospěšné u břišní koliky, hlenovité kolitidy a hepatitidy.

Přečíst  Meduňka lékařská: Čaj pro veselé sny
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..