Hrady a zámky, kde straší X. díl: Zámek Bechyně

By | 17.07.2020

Zámek Bechyně]Město Bechyně bývalo původně slovanským hradištěm a roku 1268 bylo město Bechyně koupeno králem Přemyslem Otakarem II. Ten se rozhodl, že tu pro sebe postaví hrad.

Mezi významnější majitele bechyňského hradu patří Šternberkové. Bechyně jako město mělo důležitou funkci a to být městem krajským. To se dělo jen do roku 1776, poté město postupně ztrácelo svou funkci.

Zámek byl původně gotickým hradem a díky Petru Vokovi se z něj postupně stal zámek. Stalo se tak v 16. století. Petr Vok udělal z hradu renesanční zámek, kde měl v mládí své sídlo. Později se tu dokonce i oženil s Kateřinou z Ludanic. Kvůli dluhům, které Petr Vok zdědil po svém bratrovi Vilémovi z Rožmberka, musel roku 1596 Bechyni prodat do rukou Šternberků.

V areálu zámku se nachází i bývalý zámecký pivovar a také zámecká sýpka. I k Bechyni se váže mnoho pověstí. Povězme si o jedné z nich a asi i nejatraktivnější – pověst o Bílé paní. Ta se má zjevovat na každém sídle rodu Rožmberků.

Petr Vok na zámku vyrůstal a údajně se už v dětství setkával s Bílou paní. Ta mu dělala další chůvu, starala se o něj, miminko brávala do náručí, chovala jej a také s ním často i někam zmizela. Malého Voka však vždy vracela a chůvě vynadala, že se o něj nedostatečně stará.

Kromě starosti o malého Voka se Bílá paní starala i o pořádek v kuchyni. Často tam potichu děvčatům pomáhala a trávila tam i několik hodin.

Za tmy se pak zjevovala celému zámku i okolí. Údajně má na sobě dlouhé bílé šaty se závojem, který dosahuje až k zemi a v ruce drží svíci, která vydává zlaté světlo.

Bílá paní kontrolovala na zámku celé dění. Nahlížela do komnat a byla svědkem lidských radostí i smutků. Malého Voka často a ráda uspávala. Pomáhala svítit i pánům na cestu, aby cestou do svých komnat nezabloudili.

Často ji spatřilo i služebnictvo s panstvem. Jediné slova, které vyslovila před zraky lidí, prý byla o tom, že naříkala, kolik dalekých míst daný den navštívila a co se nachodila.

Podle pověsti Bílá paní po Bechyni chodí dodnes.

Mapa: Zámek Bechyně

Autor obrázku: Soubor: Bechyně_Zámek.JPG, licence: Creative Commons
SMS Věštba
SMS Výklad / banner
Přečíst  Hrady a zámky, kde straší I. díl: Helfštýn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..