Vánoce: Kde se vzal stromeček?

By | 01.10.2020

K Vánocům patří s dárky i stromeček. Asi bychom si dnes už nedokázali představit Vánoce bez stromečku. Navíc hezky ozdobeného. Stromeček se stal symbolem Vánoc a zdobí nejen domácnosti, ale také výlohy obchodů a venkovní prostředí.

Klasický vánoční zelený stromeček ozdobený baňkami a také čokoládovými figurkami. To je pro mnohé rodiny u nás klasický vánoční zvyk. Ale odkud se vzal a proč jsou s ním spojeny právě Vánoce?

Legenda vypraví, že tato tradice vánočního stromečku vznikla díky opatu Kolumbánovi z Luxeuilu a Bobba. Tento opat žil v době 6. století. Pocházel z Irska, ale na své misionářské činnosti se dostal až do Bretaně ve Francii a Burgundska. Právě místní lidé z Burgundska byli pohané a Kolumbán se je snažil něco naučit o křesťanské víře a šířit ji tak mezi ně. Aby jim přiblížil svátek, kdy se Kristus narodil, v tento den, tedy na Štědrý večer, ozdobil zapálenými pochodněmi, které tvořily tvar kříže, starý jehličnan. Tento strom byl domorodci uctíván každý zimní slunovrat. Zář, která ze stromu vycházela, přilákala mnoho lidí a Kolumbán toho využil a pronesl lidem kázání o narození Ježíška v Betlémě. Řekl jim vše o chlévu s oslíkem, volem a o Josefovi a Marii.

Možná právě v tento den se zrodil zvyk zdobení vánočního stromečku.
Je zvykem, že den před Vánocemi si lidé zdobí doma své stromečky. Jde o jehličnany, většinou o jedličku, smrček a borovičku. Stromeček se zdobí baňkami, čokoládou, ale také řetězy, svíčkami a také prskavkami. I letos bude v desítkách tisíc domácností na Štědrý den svítit vánoční stromeček.

Nepřehlédněte:

Přečíst  Vánoce ve světě I. díl: Americké Vánoce
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..