Šálek čaje]Bílý čaj je dnes běžně k dostání, ale ve staré Číně to byla výhrada pouze císařů. Bílý čaj je totiž výjimečný a také vzácný. Tento čaj císař užíval k vyjádření úcty své návštěvě. Také se tím dával najevo vliv a bohatství. Teprve nedávno se začal bílý čaj do Evropy dovážet. Dnes už není problém na něj narazit i v supermarketech.
Pro bílý čaj je typický nazlátlý nálev a také sladké aroma. Čaj císařů, jak se bílý čaj často nazývá, byl v dávných dobách velice drahý. Tento druh čaje také patří k nejpřirozenějším a nejčistším čajům. Vyrábí se totiž z nerozvinutých mladých čajových lístků. Ty se mohou sbírat pouze po jedno krátké období roku. Dnes se už bílý čaj rozšířil a v čajovnách si jej běžně můžete objednat.
Pokud by někdo zatoužil tento druh čaje pěstovat, dopředu mohu sdělit, že jeho pěstování je velmi náročné. Keře tohoto čajovníku se pěstují na stinných místech, nebo tam, kde málo svítí slunce. Je to z důvodu redukce chlorofylu. Díky tomu mají i lístky bílého čaje světlejší barvu.
Lístky čaje se sbírají brzy na jaře a to ještě dříve, než přijde období monzunových dešťů. To by způsobilo rozevření pupenů a znehodnocení čaje. Čaj by už neměl své typické blahodárné účinky.
Příprava bílého čaje
Příprava bílého čaje je velice podobná přípravě čaje zeleného. Co se musí dodržet je zalévání vroucí vodou. Teplota by měla být okolo 80 °C. Kdyby byla teplota vyšší, mohla by zničit vitamíny a příznivé látky, které čaj obsahuje. Čaj by měl mít správně mdlou až nahořklou chuť. Pokud vám tedy vře voda, zkuste ji nechat dvě až tři minutky odstát a potom čaj zalijte.