Andělika lékařská je vysoká bylina dorůstající až dvou metrů a patří k nejcennějším léčivým rostlinám. Účinky této rostliny využívali už starověcí mniši, kteří ji hojně pěstovali v klášteře a využívali ji jako lék proti moru. Tato bylina se přidávala do koupelí a to za účelem ochrany proti kletbě a uřknutí.
Jedná se o hořkou bylinu a není radno to přehánět s jejím užíváním. Dokáže však pomoci od mnoha nemocí a zdravotních problémů.
Andělika lékařská je dvouletá až víceletá rostlina. V prvním roce vytváří růžici přízemních listů a v dalších letech svého života začíná kvést. Plody však přináší pouze jednou a poté umírá. Patří do čeledi miskovitých. Často se jí také říká svatodušní nebo andělský kořen. U nás v přírodě však patří mezi ohrožené druhy. Najít ji však můžete u lesních potoků a na pasekách v oblasti Krkonoš. Má ráda vyhřáté, vlhké a humózní půdy
V Německu se hojně pěstuje pro průmyslové zpracování, ale jejím původním domovem je Island, Grónsko a Skandinávie.
Její bílé květy můžete vidět v červenci a v srpnu. Můžete ji pěstovat i na zahradě. Dařit se jí bude v prohřáté půdě. Semena se sází zjara a na podzim. Nezapomeňte ji však hnojit.
Celá rostlina má výrazné aroma. Semena a zároveň plody této rostliny se sklízí v září a říjnu a na podzim můžete u dvouleté rostliny vykopat i kořen. Při jeho sbírání však používejte rukavice, pryskyřice obsažené v kořenech může vyvolávat alergickou reakci. Po sběru semen a vykopání kořene nechte vše pečlivě usušit. Kořen skladujte vzduchotěsně uzavřený, mohl by vám zplesnivět.
Andělika lékařská: Léčivé účinky
Andělika lékařská má využití i v koupelích. Příznivě ovlivňuje naši nervovou soustavu, uklidňuje a navozuje dobrou náladu. Dokáže zklidnit organismus při střevních problémech a uklidňuje i při hysterii. Koupele pomáhají od revmatu, tlumí menstruační bolesti a působí proti únavě. Hojně se také užívají i zábaly a masti. Při zápachu z úst se doporučuje kloktat odvary z anděliky.
Pokud chcete anděliku užívat, musíte umět používat správnou míru. Nikdy ji neužívejte víc než na špičku nože. Pokud byste požili nadbytek této byliny, mohl by vám přivést velké zdravotní potíže.
Účinné látky této rostliny se naskýtají v kořenech a plodech byliny. Andělika obsahuje více jak čtyřicet účinných látek jako jsou silice, flavonoidy, hořčiny, cukr, pektin a další. Andělika se nejvíce přidává do čajových směsí. Podporuje trávení, tlumí nadýmání a stimuluje vylučování žaludečních šťáv a žluči. Působí dobře i na dýchací cesty. Tlumí kašel a stimuluje činnost srdce. Působí také močopudně. Andělika se nesmí užívat při zánětech ledvin a při kojení a v těhotenství.
Andělika má hořkou chuť a kořenitou vůni. Často se tak užívá i v kuchyni. Ochutit se jí dají polévky, saláty, čaje, ale vždy přidejte maximálně polovinu kávové lžičky. Andělika se vždy užívala k odstranění jedů z těla.
Čaj z anděliky si můžete připravit i doma. Stačí půl čajové lžičky řezaného kořene zalít 250 ml vařící vodou. Vylouhujeme a scedíme. Pijeme až dvakrát denně.
Z anděliky si můžete připravit i víno. Z 5 lžic nasekaného kořenu a litru červeného vína si připravíte domácí pochoutku. Kořen zalijeme červeným vínem a necháme při dvaceti stupních louhovat. Občas protřepejte. Poté scedíme a pijeme nalačno až třikrát denně.