Silvestr I.díl: Kde se vzal nejoslavovanější den světa?

By | 04.09.2020

Sivestr]Proč se vlastně Silvestr slaví a nazýváme jej Silvestrem? Zejména mladí lidé se z tohoto dne těší, protože se baví až do rána. Čím jsou lidé starší, tím menší pozornost věnují oslavám tohoto posledního dne v kalendáři.

Co vlastně oslava Silvestra znamená a kde se vzala? Tradice slavení Silvestra sahá do roku 335. Tehdy 31. 12. Zemřel papež, který se jmenoval Silvestr. Od této chvíle se každý rok v tento den pořádaly oslavy. Tento papež byl také výjimečný tím, že byl kvůli své víře perzekuován. Tehdy měl údajně právě Silvestr vyléčit Konstantina Velikého z malomocenství. Ten následně křesťanství, jako víru, uznal.

Papež Silvestr se snažil za svůj život šířit víru a nakonec byl i blahořečen. Tento svátek se v dávných dobách nespojoval se zvyky a oslavami, dnes to však na Silvestra vypadá jinak. Silvestr slaví celý svět, pořádají se obrovské ohňostroje, lidé se setkávají, přejí si do nového roku. V každé zemi se tento svátek nazývá jinak a v každé se k němu vztahují i odlišné tradice.

Silvestr v zahraničí

V Japonsku na Silvestra poslouchají chrámové zvony, které je mají oprostit od zlých vášní, jí těstoviny a navzájem si přejí štěstí. Silvestr nazývají Omisoka. V Německu slouží ohňostroje v tento den k odehnání zlých duchů, do půlnoci na talířích nechávají zbytky jídla, aby si příští rok zajistili hojnost. Házejí se dokonce i květiny do vody a lidé si při tomto rituálu něco přejí.

Nepřehlédněte:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..