Léčivá šalvěj

By | 25.06.2020

Šalvěj]S podzimem přichází teplé čaje a s čaji také bylinky. Obzvlášť na podzim a v zimě jsme velkými spotřebiteli bylinkových čajů, na které si přes rok ani nevzpomeneme. Jde o to, že cenné bylinky nám pomáhají ve studeném počasí na různé zdravotní neduhy, jako jsou nachlazení, viróza nebo chřipka. Výjimkou tak není ani šalvěj. Ta se dá využít nejen v podobě čaje, ale také v kuchyni. Krásně voní a hodí se k masu a ulehčuje jeho trávení.

Šalvěj lékařská pochází z jižní Evropy a u nás se pěstuje především v zahrádkách. Je až sedmdesát centimetrů vysoká a nedá se přehlédnout díky svým fialovým květům. Listy mají stříbřitý povlak a šíří hořkou, kořenitou vůni. Šalvěj se pěstuje na slunných chráněných místech. Na zimu se přikrývá chvojím, protože je choulostivá na mráz.


První lístky této bylinky se sbírají už v květnu a před obdobím rozkvětu. Využít z této rostlinky se však dá také nať, ale v porovnání s listy je na léčivé látky poněkud chudší. Účinky šalvěje lékařské nejsou jen léčebné, ale také kulinářské a kosmetické. Přidává se totiž do pleťových vod a mnoha krémů. Je totiž výborná na desinfekci kůže, na mastnou pleť a rozšířené póry, padání vlasů ale na tvorbu lupů.

I v tomto případě se však jedná o bylinku a tak musíme pamatovat na střídmost, protože všeho moc škodí. Jejich silná přírodní léčiva je potřeba dávkovat po troškách. Jedině tak jsou bylinky účinné. Z toho důvodu by šalvěj lékařská neměla vnitřně používat ve velkém množství, obsahuje totiž mírně jedovatý thujon.

Kromě šalvěje lékařské existuje také šalvěj luční, tu najdeme na náspech, loukách a pastvinách. Do dálky už prosvítají její tmavě modrofialové květy, které šíří aromatickou vůni. Ze šalvěje luční se používají především květy a to ke kloktání, ale také k přípravě šalvějového octa. Hrst květů vyluhujeme v octu, který potom používáme k masáži nemocných, kteří delší čas leží.

Listy šalvěje lékařské se sbírají v květnu a červnu. Nejvíce éterických olejů obsahuje rostlina ve slunných a suchých dnech, proto by se listy měly sbírat v takovém počasí, nejlépe v poledne. Suší se ve stínu.

Šalvěj lékařská byla známou léčivou rostlinnou už i našich předků.

Šalvěj lékařská léčí astma, chronický katar průdušek, nervové problémy, bolestivou a nepravidelnou menstruaci, silnou potivost rukou, nedostatečné vylučování moči, oslabenou činnost trávící soustavy, onemocnění jater, plic, močových cest, žaludeční a dvanácterníkový vřed, hyperfunkci štítné žlázy a zkracuje dobu rekonvalescence.

Pomáhá také na záněty dásní, zubů, posiluje tělo, je prevencí mrtvice, pomáhá také na ochrnutí po mrtvici, při nočním pocení, nemoci míchy, třesu rukou, nemocí jater, nadýmání, čistí krev, pomáhá od zahlenění, průjmů, poruch střev a je vhodná při zánětu zubů a dásní. Výborná je i na paradontózu a krvácení dásní. Pomáhá při bodnutí hmyzu a snižuje produkci mateřského mléka.

Vnitřně se šalvěj lékařská využívá právě zejména při neduzích dutiny ústní, může se jednat o afty, záněty zubů, dásně a hrdla. Používá se také k výplachu při poševních mykózách, dermatóze, lehkých popáleninách nebo drobných poraněních.

Pití čaje je vhodné k posílení celého těla, zabraňuje mrtvici a působí blahodárně při obrně. Užívá se při křečích a onemocnění míchy. Čaj je vhodný při zánětu mandlí, bolestech v krku, zánětu hrtanu a ústní dutiny.

Po bodnutí hmyzem stačí přiložit list šalvěje. Šalvěj lékařská je vhodná na slabé nervy a ženy si z ní dělají sedací koupele.

Šalvěj je také znamenitým kořením. Přidává se do mastných jídel z vepřového, husího i krůtího masa a do divočiny. Pomáhá lépe trávit mastné maso. Přidává se také do zeleninových salátů, sýrů a kořeněných omáček. V některých krajích dělají ze šalvěje i koláče či pečivo.

Na čaj ze šalvěje lékařské vám bude stačit jedna čajová lžička bylinky na čtvrt litru vody. Krátce se vyluhuje.

Šalvějový ocet si vyrobíte, když do láhve naplníte do plna květy šalvěje luční, zalijí se přírodním octem tak, aby byl až nad květy a nechá se takto stát čtrnáct dní na slunci.

Sedací koupel vytvoříte dvěma vrchovatými hrstmi listů a na noc je vložíte do studené vody. Druhý den se vše povaří až k varu a výtažek se přileje do vany.

Přečíst  Včelí vosk
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..