Co v nás vyvolávají vůně

By | 13.08.2020

Vůně]Vůně dokážou ovlivnit naši náladu a celkově vytvořit atmosféru daného místa. Některé vůně se nám uloží do podvědomí a spojí právě s určitým místem nebo člověkem. Není to náhoda. Také vůně co někomu voní, druhému nemusí být příjemná. Proč tomu tak je?

Lidé, kteří se vůněmi zabývají i jinak než jen doma, ale i v profesionálním životě, tvrdí, že se provoněním domova určitou vůní může navodit přesně taková nálada, jakou chceme.


Často se k příjemným večerům u sklenky vína a krbu, nebo při posezení s rodinou či přáteli zapalují vonné svíčky, tyčinky nebo aromalampy. Už naši předci znali sílu vůní a někteří jim zasvětili celý svůj život. Vznikl také nový obor a to obor parfumerie. Jde o trošku alchymistický obor, kde se zkouší a mísí nejrůznější kombinace vůní a ingrediencí do požadovaného výsledku. Každý z nás chce zaujmout své okolí a často tak dělá prostřednictvím parfému, který používá. I ten dokáže ledacos o svém nositeli napovědět. Je zajímavé, že třeba jeden stejný parfém voní na deseti lidech pokaždé jinak. A tady jde o tu jedinečnost každého z nás. Každý z nás má své vlastní pižmo a pH kůže a v kombinaci s parfémem tak vznikne jedinečná vůně.

Vůně nás tak může povzbuzovat, nebo uspávat a mít v sobě harmonii nebo i dobrodružství.

Pokud si někdo potřebuje odpočinout, je nejlepší vanilka, levandule a heřmánek, který po náročném dni zklidní duši. Celá směs z těchto vůní nás zbaví stresu a můžeme si tak vychutnat okamžiky opravdového odpočinku.

Každá vůně v nás něco vyvolává, nějaké pocity a emoce. Dokonce se nám může dotyčná osoba, která nám voní, zdát i více přitažlivá a zajímavá. Jednoduše si pak spojíme danou vůni s určitým člověkem a pak stačí nějaký závan podobný této vůni a ihned se nám vybaví situace, místo nebo člověk, kterého máme s touto vůní spojeného.

Některé vůni se těší větší oblibě než jiné. Takovou klasikou je například vanilka, která v bytech a domech nevoní jen na Vánoce, ale i během celého roku. Eukalyptus si zase mnozí z nás vybaví v době nachlazení, kdy bylo potřeba pořádně protáhnout nos.

Vůně jablečného koláče, kávy nebo čerstvých sušenek dokážou zútulnit náš domov. Pokud jste se právě nastěhovali do nové domácnosti, tyto vůně vám pomůžou se v ní správně zabydlet.

Vůně dětského pudru a vanilky navozují v člověku pocit bezpečí a někdy i nostalgie. Často nám jsou příjemné vůně s květovými nebo citrusovými tóny, ty jsou také nejčastěji užívané v parfumerii. Nejlepší je mít doma několik vůní a užívat je dle aktuální nálady a rozpoložení.

Na pozoru nás zase zanechá máta peprná a citrusové vůně, zvýší tak naši pozornost. Pro pocitové zvětšení prostoru používejte vůně jablka a mořského vánku. Pro pocit luxusu používejte vůni santalového dřeva, jantaru a parfémové vůně.

Dokonce i obchodníci ví, jak si udržet své zákazníky v obchodě o něco déle. Na to používají speciálně květinové a citrusové vůně.

Přečíst  Buďme si páni svého vědomí

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..