Česnek černý

By | 16.01.2021

Proces speciální fermentace

Černý česnek]Možná už jste někde zaslechli pojem černý česnek. A pokud ne, možná je nejvhodnější doba se s ním seznámit. Klasický česnek známé všichni a spousta z nás ho má ráda. Někomu však česnek nemusí dělat příliš dobře, a proto se mu raději vyhýbá. Černý česnek je v podstatě klasický česnek, jen speciálně zpracovaný.

Upravuje se speciální metodou fermentace. Proces fermentace je tak poměrně dlouhý a trvá přibližně jeden měsíc. Vybrané palice česneku se umístí do fermentačního boxu, kde jsou vystaveny vyšší teplotě a vlhku. Celá metoda fermentace probíhá při vysoké řízené teplotě a vlhkosti. Poslední týden tohoto procesu se česnek chladí a schne.


Česnek obsahuje také cukry a aminokyseliny. Během tohoto kvasného procesu vznikne melanodin, substance, která je zodpovědná za výslednou černou barvu česneku. Po této fermentaci česnek dostane sladkou chuť a také lepkavou měkkou konzistenci a dokonce z něj zmizí i jeho typický česnekový zápach. Dalo by se říct, že se najednou jedná o česnekové želé.

Černý česnek má pozoruhodné léčivé účinky. Obsahuje dvakrát tolik antioxidantů jako syrový česnek a obsahuje také organické sloučeniny, které pomáhají v prevenci rakoviny a snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Česnek černý má sladší chuť

Černý česnek obsahuje vitamín A, B1, B2, B3, B5, B6 a také vitamín C. Z minerálů obsahuje černý česnek vápník, jód, železo, selen, hořčík, fosfor, draslík, zinek, sodík, mangan, beta-karoten a kyselinu listovou.

Pokud bychom měli porovnat oba česneky, tak černý česnek je sladší a má méně štiplavou chuť. Může připomínat melasu, hrozinky, ale také lékořici. V Asii a hlavně v Koreji je takto upravený česnek používán už stovky let. Klasický česnek je antioxidantem, posiluje náš imunitní systém, chrání nás proti bakteriím a virům a pomáhá snižovat hladinu krevního cukru a cholesterolu a je přírodní antiparazitikum. Černý česnek má podobné účinky jako česnek klasický, ale jsou však výraznější. Černý česnek je zdrojem energie a osvěžení, pomáhá na dýchací problémy, snižuje stres a celkově zklidňuje organismus. Je důležitý v procesu trávení a fungování vnitřních orgánů.

Černý česnek je původem z Tajwanu a připravuje, že se nechá dozrát při pokojové teplotě v hliněných džbáncích a to až po dobu 20 měsíců. Přesný postup však není úplně známý. Do Evropy se pak česnek dováží ve vakuově uzavřených sáčcích, dost často každý zabalený zvlášť a po dvou až třech hlavičkách uložený v ozdobných krabičkách.

Přečíst  Čokoláda II. díl: První mléčná čokoláda

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..