Taekwondo II. díl: Pravidla, která se musí dodržovat

By | 30.12.2020

Teakwondo]Každý, kdo se chce taekwondu věnovat, musí nabýt úctu ke svému učiteli a zároveň i ke svým spolucvičencům. Musí umět respektovat všechny, kteří drží vyšší technické stupně. Musí plnit jejich příkazy, zdravit všechny v tělocvičně. Mít v úctě všechny lidi, své rodiče i rodinu. Taekwondista má zakázáno ubližovat lidem svým uměním, či ho předvádět někde na místě, které k tomu není předem určeno. Nesmí bojovat a používat své umění mimo místa, která jsou pro to vyhrazená. Jsou zde i výjimky, které to umožňují – pokud je cvičenec napaden a musí se bránit, nebo brání jiné osoby, například rodinu, nebo osoby, které jeho pomoc potřebují.

Obrana, kterou cvičenec používá, musí být přiměřená a adekvátní k útoku na něj. Také by cvičenec neměl v tělocvičně hovořit nahlas, ani v průběhu svého tréninku, má zakázáno nosit na trénink věci, které by mohli ostatním uškodit.

Také by taekwondista měl moc dobře vědět, na co má a na co ne. Neměl by tím pádem přecenit své síly. Každý cvičenec má povinnost nosit na trénink čistý cvičební úbor, zvaný dobok. Musí také nosit pásek v barvě, který odpovídá jeho dosaženého technického stupně. Také nesmí zapomenout svůj průkaz cvičence a předložit ho na požádání učitele. Měl by také pravidelně platit příspěvky.

Cvičenci mají dovoleno užívat během tréninku pomůcky, které jsou k tomu určené a to pod vedením svých učitelů. Mají právo žádat své trenéry o radu a pomoc. Skládají různé zkoušky a za ně získávají pásky odpovídající jejich technickému stupni. Také se cvičenci mohou účastnit na všech akcích, které se pořádají ohledně taekwonda.

Aby cvičenec dosáhl dalšího technického stupně, posuzuje se jeho technická úroveň, také sportovní výkon, chování a teoretické znalosti.

Přečíst  Novoroční předsevzetí

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..