Jarní bylinky

By | 10.04.2020

Bylinky, kopřivy]Po dlouhé době je tu opět jaro a s ním příliv nového elánu, energie, chuti do života a více slunečných a teplých dnů. Díky kombinaci vše výše jmenovaných procesů se probouzí i sama příroda. Zvířata se probouzejí ze zimního spánku a příroda se začíná pomalu ale přece znovu zelenat. Na stromech pučí nové listy a květy, tráva začíná vyrůstat tam, kde celou zimu nebyla vidět.

S probouzející se přírodou se začínají probouzet také životadárné bylinky. Momentálně můžeme objevit velkou úrodu rašícího česneku medvědího.

Ten svůj vrchol zažije v dubnu, ale do prvních lístků se příroda opírá už teď. Medvědí česnek je známý pro své čistící schopnosti a úpravu vyššího krevního tlaku. Je to výborný pomocník při akutních i chronických průjmech, při zanesených cévách a při zácpě, doprovázenými křečemi v podbřišku. Pomáhá i na zanesenou pleť a na poruchy srdečního rytmu. Osvědčil se i při léčbě mykóz. Výborným pomocníkem je česnek medvědí při diabetu II. typu a při snižování cholesterolu v krvi. Pomáhá na unavený organismus a chrání před infekcemi parazitů a střevní nedostatečností.


Pokud jsme po zimě vyčerpaní, medvědí česnek nás zaručeně postaví na nohy a to díky vysokému obsahu vitamínu C, železu a antibakteriálnímu allicinu, který tělo může získat až po narušení buněčných struktur lístečků. Nejlepší je tedy dělat si z česneku medvědího smoothies, rozmixovat ho a uchystat jako špenát či pesto, nebo si ho jen nasekat na chleba s máslem. S medvědím česnekem se dá kouzlit všelijak.

Další typicky jarní a i letní rostlinou až do zimy jsou kopřivy. Ty rostou ve dvou obdobích a to na jaře v březnu, kdy jsou drobné a svěží a potom na podzim, ke konci září, kdy je lze nasušit na zimu. V kombinaci s lípou a šípkem přijdou určitě vhod. Kdyby lidé věděli, jak je tato bylinka zdravotně cenná, namísto růži by si vysázeli kopřivu.

Kopřiva je považována za plevel, ale přitom je to velmi zdárná bylinka, která si dokáže poradit s několika zdravotními neduhy. Kopřiva čistí a detoxikuje a vyznačuje se dobrými antirevmatickými účinky. Dobře působí na žaludek, játra i žlučník. Má významné množství železa a tak se doporučuje při chudokrevnosti a únavě. Také kopřiva pomáhá při diabetu II. typu. Kopřiva snižuje i hladinu krevního cukru.

Pokud se vydáte na kopřivy, vyzbrojte se nůžkami a rukavicemi, kopřiva má žahavé chloupky, které by vás mohly od sběru odradit. Nejlépe uděláte, pokud budete sbírat čtyři svrchní lístky, které umístíte do prodyšného látkového pytle. Doma je pak rozložte a usušte při pokojové teplotě, nebo si můžete vzít na pomoc sušičku. Po usušení kopřivu dobře uschováme, ideálně ve skleněných nádobách. Po celou zimu, ale i léto si z usušené kopřivy můžete vytvářet bylinkový čaj.

Kopřiva je také vyhlášenou gurmánskou ingrediencí, která oživí jarní kuchyni. Kopřivové listy lze dusit, mixovat, přidávat do zeleninových směsí a oživit jí rýži. Čerstvou ji můžete přidat do slaných palačinek, knedlíků, nákypů i nádivek. Výborný je z ní například špenát.

Pro jarní očistu poslouží i zcela obyčejné březové lístky, tedy lístky z břízy. Už staré kultury věděly, jak je bříza léčivá. Jde o štíhlý strom s bílou kůrou, často je ozdobou parků i zahrádek. Lidově se bříze říká břest, deruzda, březa, březina nebo březka. K léčivým účinkům se sbírají listy, pupeny i kůra. Bříza bělokorá obsahuje flavonové glykosidy, silice, pryskyřice a třísloviny. Také vitamín C, karoteny, organické kyseliny, saponiny, minerální látky, betulalbin, olej, cukr a fytoncidy.

Březové listy působí močopudně, užívají se proto zejména u nemocí ledvin a močových cest a při vodnatelnosti. Uplatnění najdou také při revmatismu a dně. Snižují hladinu cholesterolu a březové pupeny nachází uplatnění při zánětu kostí, při odvápnění kostí a harmonizují činnost slinivky a sleziny. Pomáhají také léčit záněty ledvin. Březová šťáva se osvědčila při revmatismu a při nedostatečné činnosti ledvin. Je to také lidový prostředek k ošetření vlasů, kdy čistí a dezinfikuje vlasovou pokožku.

Březové lístky ulevují od revma, kloubních potíží a ledvinové nedostatečnosti. Pomáhají na záněty močového měchýře a na onemocnění střev.

Z březových lístků lze připravit jednoduchý čaj, kdy zhruba jednu polévkovou lžíci nasušených březových lístků přelijeme 350 ml horké vody, chvíli louhujeme a přecedíme.

Odvary z březových lístků vrací vlasům lesk a zabraňují tvorbě lupů. Snižují mastnotu vlasů a podporují jejich růst a pružnost. Pro kosmetické účely se z listů připravují léčivé a dezinfekční koupele, které čistí pleť. Březové lístky bývají součástí čajových směsí s močopudným, dezinfekčním a potopudným účinkem.

Přečíst  Vaporizace bylin
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..