Barvy: Které z nich správně zvolit

BarvyBarvy jsou přirozenou součástí našeho života. Každý z nás preferuje barvy jiné a každá jednotlivá barva působí na své okolí odlišně. Proto je důležité s barvami umět pracovat a citlivě volit. Své okolí ovlivňujeme nejen tím, co máme na sobě, ale také v jakých barvách, ať už jde o spodní prádlo, či barvu šperků. A nejvíce barvy, které nosíme, ovlivňují nás samotné.

Vždy záleží na intenzitě barvy. Ty jasnější a pestřejší nejen, že jsou dobře vidět, ale například u barvy červené je dokázáno, že lidé při pohledu na červenou barvu musí více mrkat. Lidé s výraznými barvami nelze přehlédnout. V přírodě mají zvířata přirozená a nenápadná zbarvení, právě kvůli tomu, aby splynula s okolní přírodou. Proto zvířata, která jsou zbarvena pestře, až křiklavě tím také často dávají najevo, že jsou sice vidět, ale zároveň jsou velice jedovatá. A díky tomu si i my lidé, všímáme více těch, kteří chodí v intenzivních a nepřehlédnutelných barvách a více tyto lidi pozorujeme. Je za tím přirozený instinkt přírody. Proto se nedoporučuje oblékat si výrazné barvy, když chcete udělat dojem, například při pohovoru.

Květiny naopak na své pestré barvy lákají hmyz. I my lidé dáváme barvám velký význam. Od pradávna se lidé válečně malovali a zdobili různými barvami a květy. Upoutat pozornost, probudit smysly dokážou barvy jako je rudá, oranžová, sytě žlutá, jasně růžová, živá zelená, nebo i tyrkysová. Barvy by měli lidé užívat na ty části, kam chtějí, aby se jim ostatní lidé často dívali.

Jasné a pestré barvy jsou vhodné k upoutání pozornosti, ne však příliš k navázání blízkosti. Lidé si od takových barev drží přirozený odstup. Pokud jste spíše introverti, tyto barvy se s vaší osobností budou více bít, než aby spolu splývaly.

Barvy navozují různé emoce a nálady, a proto je lepší navozovat vážnější a hlubší nálady. K melancholickým typům se hodí často indigově modrá, k přírodním typům tmavší přírodní zelená, hnědá, k něžným typům se hodí krémové a stříbrné odstíny, pro vášeň je klasikou tmavě červená i fialová, dominantně působí černá, pro nevinnost je vhodná klasická bílá. Tyto barvy spíše splývají s okolím, než aby na sebe zbytečně upozorňovaly. Efekt těchto barev se promítá hlavně v soukromí. Nezapomínejte vybrat správný odstín dané barvy v souladu s vaší povahou. Odstíny barev, které ladí s barvou očí či vlasů vytváří nejlepší efekt.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner