Jak barvy ovlivňují naše nálady?

BarvyKaždý z nás má jistě rád barvy. Někdo má raději tmavší barvy, někdo zase světlejší. Někdo má rád pestré barvy a někdo zase tlumené tóny. Někdo dává přednost přirozeným barvám a někdo zase sytým. Barvy dokážou mnoho. Dokážou vytvořit atmosféru a prozářit prostor kolem nás. Barvy předmětů, které používáme, a našeho oblečení o nás mnoho řeknou. Barvy mají také velký vliv na naše emoce a mohou ovlivňovat i aktuální fyzický stav.

Jak správně ve svém životě využívat barvy tak, aby nám přinášely jen radost? Zamýšleli jste se někdy, proč se na horách, u moře, nebo na louce či zahradě cítíte tak skvěle? Život a svět je plný rozmanitých barev. Obdivujeme syté barvy květin, modrou oblohu, slunce nebo barvy lesa. Takové barvy nás harmonizují a vitalizují. Barvy přírody nám dodávají energii a pomáhají přeladit naše vědomí. Vždyť právě uprostřed přírody často zapomeneme na naše starosti a trápení a mnohem více si užíváme přítomnosti.

Barvy můžeme jinak vnímat pomocí techniky, nebo je můžeme vidět svým vnitřním zrakem. Každý z nás tíhne k něčemu jinému, ale vždy funguje princip přeladění. Pokud na sebe necháme působit barvy delší, můžeme pozorovat, jak se mění naše nálada i stav vědomí.

Náš mozek neumí rozlišovat mezi představou a skutečností. Pokud tedy venku nesvítí slunce, můžeme zavřít oči a představovat si, jak se nacházíme uprostřed zlatého slunečního světla. Můžeme si také představovat, jak nás slunce nabíjí, regeneruje a naplňuje energií. Taková psychická koupel ve světle pomáhá i při depresích, nebo když cítíme, že potřebujeme více světla.

Některé barvy mají tu moc uklidňovat, takovými je například barva modrá nebo zelená. Jiné barvy zase stimulují. Takovou je červená a žlutá. Barvami svého oblečení můžeme buď upoutat, nebo se ztratit v davu. Podle toho, jak se cítíme se i oblékáme.

Velmi zajímavý kontrast je mezi světem nás dospělých a světem dětí. Přechod z šedivých kanceláří a ulic do mateřských školek, novorozeneckých oddělení, nebo dětských pokojů může být někdy až šokem. Často se nám naskytne pohled na pestrý a barevný pokoj plný nejen všemožných veselých barev, ale také veselých panáčků, zvířátek atd.

V tom bychom se měli často inspirovat. Pestré a syté barvy, které se často užívají v prostorách pro děti, mají pozitivní vliv i na nás dospělé. Takové prostředí nestimuluje jenom děti, ale také nás. Nejenže nám navodí takové prostředí veselou mysl, ale často nás může podnítit k nějakým smysluplným a dlouhodobým činnostem.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner