Vitamín D: Stačí se opalovat

By | 08.01.2021

Vitamín D]Léto je časem slunce a opalování. Všichni chtějí po dlouhé a bledé zimě nachytat bronz, jak se říká. K tomu nám pomáhá sluníčko. Ale abychom se vůbec opálili, k tomu už máme jiného pomocníka. Je jím právě vitamín D a ten získáváme prostřednictvím slunečních paprsků.

Vitamín D, často také nazýván kalciferol bývá označován díky svým blahodárným účinkům na lidské zdraví, jako tzv. „kostní policie“. Říká se mu tak, protože je důležitý při tvorbě jak kostí, tak i zubů a zároveň napomáhá vstřebávat fosfor a vápník. Tyto prvky nám naopak zase pomáhají v hojení zlomenin a růstu.

Vitamín D obsahuje několik látek, z nichž nejdůležitější je hormon, který se začíná tvořit jen v případě, když vystavíme tělo slunečnímu záření. Vitamín D vzniká přeměnou v ledvinách a příznivě ovlivňuje i funkci ledvin, střev, jater a také příštítných tělísek. Navíc také napomáhá vylučovat jedovaté látky a to hlavně olovo. Příznivě ovlivňuje tvorbu hormonů, zlepšuje také krevní oběh, svalovou činnost a imunitní systém.

Výborně také působí na nervový systém, dodává nám pocit optimismu a uvolnění. Může působit i jako prevence proti vzniku rakoviny tlustého střeva. Zajímavostí také je, že se už v době těhotenství tvoří vitamín D v placentě, ten je však jiného druhu.

Nedostatek tohoto vitamínu poznáme, pokud trpíme svalovými bolestmi, krátkozrakostí, hnisáním zubů či vypadáváním vlasů. Kosti se také stávají snadno lámavé. Také se nám často kazí nálada, objevují se deprese a nespavost.

Nejvíce vitamínu D získáme sluněním, ale získat ho můžeme i z rybího tuku, ryb, rybích vnitřností, také z jater, vajec, mléčných výrobků a z mléka. Také avokádo, celozrnné pečivo a houby obsahují tento vitamín.

Při dostatku vitamínu D si tělo už další nevytváří. Předávkovat se však člověk může snadno z potravinových doplňků.

Nepřehlédněte:

Přečíst  Vitamín B1: Optimistický vitamín
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..