Parazité v nás

By | 28.06.2020

Nejste hostitelem?

Parazit]V poslední době se čím dál více diskutuje nad tím, jaký vliv na nás mají parazité a zda v sobě i lidé nosí nějaké ty parazity. To, že jsou zvířata plná parazitů, je všeobecně známá věc. Když myslivec uloví nějakou divokou zvěř, musí provést testy na přítomnost parazitů a také, pokud se maso tepelně připravuje, je nutné ho připravit pořádně, protože by se mohlo stát, že nedostatečnou úpravou masa můžeme i nějakého toho parazita dostat nevědomky do sebe.

Kočky a psi, které máme doma, pravidelně odčervujeme tabletkami proti parazitům. Ale neměli bychom se jednou za čas odčervovat i my lidé? Může také být pravdou, že za mnoha zdravotními problémy se nemusí skrývat vážná a smrtelná nemoc, nýbrž jeden malý, okem téměř neviditelný, parazit.


Jak poznáte, že v sobě nosíte malého společníka? Můžete to poznat průjmy, bolestmi břicha, bolestmi hlavy, dýchacími potížemi a také velkou ztrátou tělesné hmotnosti. Je však vždy dobré udělat odborná lékařská vyšetření. Někdy však ani to, jestli v sobě nosíte malého společníka, nerozpoznáte. Jednoduše se s vámi tak sžije, že vám nebude činit žádné problémy a nedá o sobě ani vědět.

V zajetí prvoka

Parazit se v těle může projevit i kožními problémy, alergiemi, anémii, poruchou spánku a také chronickou únavou. Vždy záleží na zdravotním stavu a imunitě dotyčného nositele. Nejčastějším a nejnebezpečnějším parazitem je mnohokrát skloňovaná toxoplazmóza. Tu způsobuje prvok jménem Toxoplasma gondii. V poslední době se o toxoplazmóze dost mluvilo a to v souvislosti s tím, že ji v podstatě v sobě má až tři čtvrtě lidí na této planetě, aniž by o tom věděli.

Nejčastějším přenašečem tohoto parazita jsou u nás kočky. Tento prvok se totiž vyskytuje právě v jejich trusu. Může se tedy stát, že pokud si špatně umyjeme ruce po kontaktu s kočkou, můžeme mít co do činění s tímto malým prvokem. Toxoplazmóza je obzvlášť nebezpečná zejména pro pacienty s oslabenou imunitou a v těhotenství, kdy dokáže poškodit plod.

V našem těle tento parazit projde mnoha vývojovými změnami a ve své konečné vývojové fázi přežívá v naší nervové tkáni několik měsíců, nebo třeba taky celý život. Toxoplazmózou se momentálně zabývá tým českých vědců a zkoumá vliv toxoplazmózy na chování člověka. Začalo se dokonce přemýšlet i o tom, jestli nás takovýto malý parazit nedokáže skvěle myšlenkově ovládat a jestli tak nestojí za mnoha skutečnostmi našeho chování.

Přítomnost tohoto prvoka v mozku může totiž vyvolat různé změny v chování člověka. Může způsobovat zvýšení sexuální aktivity při snížení sociální a emocionální hloubky vztahu – tzv. povrchní vztahy. Může zapříčinit i snížení pudu sebezáchovy a vyšší riziko dopravní nehody, to je dáno zpomalením reakcí a zvýšením agresivity. Dokonce se může podílet i na prohloubení schizofrenie.

Přečíst  Chyťte své štěstí a objevte vlastní energii
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..