Zdravé bylinky ze zahraničí II. díl

Šalvěj lékařskáI v Chorvatsku lze nalézt zajímavé a léčivé bylinky. Během dovolené se s nimi jistě běžně potkáváte a ani o tom nevíte.

Saturejka

Saturejka je výborná bylina na otužení lidského zdraví, výborně chrání proti komárům a jinému hmyzu. Pokud trpíte žaludečními problémy, je vhodné si z této bylinky uvařit čaj a to z listů rostliny. Čaj váš stav uklidní a vrátí vám chuť k jídlu, odežene průjem a zažene záněty. Na bolení v krku je dobré kloktat odvar, její antiseptické účinky zabírají.

Rozmarýna

Další vhodnou bylinkou je rozmarýna, ta se v chorvatské kuchyni objevuje často a přidává se hlavně k masu. Při vnitřním užití pomáhá proti plynatosti a nadýmání, napomáhá také napravit zažívání, posiluje ledviny a nervy, snižuje krevní tlak. Oblíbená je v aromaterapii a kosmetice. Olej z rozmarýny užívaný právě při aromaterapii pomáhá proti artritidě, revma a také zahání migrénu.

Šalvěj

Šalvěj je účinná bylinka proti bolestem zubů, aftu, bolestech v krku a otokům v dutině ústní. Vhodné je užívat odvar či výplach. Obsahuje antibakteriální látky a zahání tak bolest. Čaj z této byliny pomáhá s nadměrným pocením, také zmírňuje stres a přepracovanost, u žen zastavuje či upravuje laktaci a napravuje menstruaci.

Italský fenykl

Italský fenykl je dvou druhů. Jeden je boloňský a druhý sladký. Ten druhý je hojně využíván v italské kuchyni jako koření, fenykl boloňský má léčivé účinky. Obsahuje v sobě totiž mnoho draslíku, železa, hořčíku, vitamínu C, B, vápníku a karotenu. Napomáhá ženám k úpravě menstruace a zahání menstruační bolesti, také při překyseleném žaludku a nadýmání výborně zabírá. Také fenykl pomáhá při vykašlávání, napomáhá k posílení ledvin, sleziny a jater.

Řecké seno

Řecké seno neboli pískavice, bylo za svých časů hojně viděno i na Jižní Moravě. Dnes se užívá hlavně v Indii a na Blízkém východě. Užívá se spíše u vegetariánských jídel. Také se přidává do kari. Zklidňuje trávení, pomáhá od horečky, bušení srdce a stimuluje metabolismus.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner