Rozmarýn: Aromatická povzbuzující bylina

RozmarýnRozmarýn se odjakživa užíval v uctívání různých božstvech a také v lékařství. Do kuchyně přišel až o něco později, kdy lidstvo ochutnalo jeho výraznou chuť.

V léčitelství se rozmarýn využívá hlavně pro vaření čaje, který má za úkol povzbudit krevní oběh a působit proti nadýmání, pomáhá uklidnit nervy a podpořit trávící žlázy.

Rozmarýn je zdravý nejen, když se užívá vnitřně, ale i zevně. Doporučuje se přidávat jako přísada do koupele a to hlavně při problémech s krevním oběhem a prokrvením a také při dně a revmatismu. Rozmarýn totiž výborně působí na správně prokrvení těla.

Když je rozmarýn mladý, jsou jeho větve a květy bleděmodré. Na slunci krásně voní a dělá se z nich i vonný kořeněný olej.

Jako sušený se může použít pro čaj či do koupele a hlavně jako koření. Má velmi aromatickou a intenzivní vůni a nahořklou chuť. Díky své vůni se používá jako náhražka kadidla a dodnes se přidává do některých vůní a kolínské vody.

Rozmarýn obsahuje hlavně kafr a terpeny, dále to jsou glykosidy, cholin, saponin a tyto všechny jmenované přispívají ke zvýšení krevního tlaku.

Vůně rozmarýnu se používá k povzbuzení mozku a nervů, je proto vhodné si doma ve vonných lampách zapalovat rozmarýnový olej, který bude po dobu několika hodin vydávat příjemnou vůni, která bude pomáhat v udržení soustředěnosti.

Z rozmarýnu se dokonce vyrábí i rozmarýnové víno. Dobře chutná a stejně jako čaj, či rozmarýnová koupel, organismus povzbudí a napomůže mu od únavy.

Rozmarýn lékařský též rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis) je stálezelená rostlina z čeledi hluchavkovitých keřovitého vzrůstu. Jméno této aromatické byliny pochází z latiny.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner