Kapsaicin

paprika-861657_1280.jpgUrčitě znáte kapsaicinové náplasti, které pomáhají na bolavá záda, nebo ochranné spreje s obsahem kapsaicinu. Kapsaicin je přírodní látka, která má velmi široké uplatnění. Kapsaicin je rostlinný alkaloid, který je hlavním alkaloidem paprik rodu Capsicum a je právě příčinou jejich pálivé chuti.

Kapsaicin patří do skupiny kapsaicinoidů, které produkují chilli papričky. Jejich původní funkcí je odpuzování hub a hlodavců. Kapsaicin při styku s jakoukoliv sliznici vyvolá pocit ostrého pálení. Pálení je způsobeno vazbou na specifické receptory na sliznici, které se nazývají kapsaicinové. Tyto receptory se otvírají látkami typu kapsaicinu nebo tepelným podnětem. Jsou to specifické receptory pro vnímání bolestivých podnětů. Aktivace těchto kanálů je však přechodná, po určité době přestává kapsaicin působit a receptory se uzavřou. Proto po nějakém časem dochází k úlevě, přestává pálení ale i bolest v zanícených orgánech, například kloubech. Léčebný účinek kapsaicinu se tak užívá v kapsaicinových náplastech a jiných přípravcích na podporu cirkulace. Pálení v ústech přetrvává někdy déle a chilli papričky dráždí i střeva. Kapsaicin je látka lipofilní povahy a je rozpustná v tucích a nikoliv ve vodě. Také je rozpustná v alkoholu, pokud se tedy chcete zbavit pálivého pocitu v ústech, napijte se tvrdého alkoholu. Pomáhá i suchý chleba, který vytře patro.

Kapsaicin příznivě působí na naše zdraví a přispívá k podpoře krevní cirkulace, zvýšení rychlosti metabolismu, stimulaci žaludeční sekrece a tím k podpoře zažívání.

Papriky habanera obsahují velké množství kapsaicinu. Tento druh papriky pochází z poloostrova Yucatán a patří k nejpálivějším na světě. Takovýmto paprikám však je radno se vyhýbat. Mohou způsobit i velké zdravotní problémy. Raději než konzumace těchto paprik, je vhodné konzumovat doplňky stravy s obsahem kapsaicinu. Kapsaicin je vhodný při boji proti nepříjemné žaludeční bakterii helicobacter pylori a posiluje také tvorbu ochranného hlenu v žaludku. Kapsaicin pomáhá k regeneraci žaludečních stěn při poškození vlastními enzymy, toto onemocnění se nazývá žaludeční vředy.

Kapsaicin pomáhá i při cukrovce, zejména jako prevence, dále při ateroskleróze a dalších nemocech. Kapsaicin výborně působí na likvidaci cizorodých bakterií, což je jeden z důvodů užívání chilli papriček v exotických zemích světa.

Chilli papričky pomáhají také při hubnutí, pálivá jídla snižují chuť k jídlu. Kapsaicin zvyšuje rychlost metabolismu v trávicím systému, svalech a v srdci. Běžné dávky kapsaicinu mají povzbuzující účinky na tělesné funkce a výkonnost, včetně vlivu na oběhovou soustavu, který je podobný krátkodobému aerobnímu cvičení. Dávejte však pozor, protože kapsaicinem a chilli papričkami se lze předávkovat. Dochází k poničení mitochondrií a místně i k likvidaci některých bolestivých nervových zakončení. Kapsaicin může mít u někoho vliv na krevní tlak a srdeční rytmus. Nemusí tak zcela vyhovovat všem jeho uživatelům.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner