Vánoce ve světě III. díl: Ruské Vánoce

Napsala | 04.07.2020
SMS: VESTBA dotaz Odešlete: 903 55 60

Dnes se podíváme, jak se slaví Vánoce v Rusku. V Rusku probíhají Vánoce trochu jinak a také v jinou dobu.

Ruské Vánoce se slaví podle juliánského kalendáře. Jde o starší a východní kalendář. České Vánoce se slaví dle kalendáře gregoriánského. Mezi těmito dvěma kalendáři je rozdíl třinácti dnů. Pravoslavní věřící slaví Vánoce později.

Nový rok se zde slaví z 1. na 2. ledna. Do 5. ledna jsou novoroční prázdniny a 7. ledna to přichází – Vánoce! Ortodoxní věřící poté slaví Nový rok až 14. ledna.

6. ledna se oslavuje narození Krista a sváteční období trvá dvanáct dalších dní. Den před Vánocemi obchází domy koledníci a zpívají různé písničky o narození Ježíška. Do domovů tak vnáší štěstí, bohatou úrodu a hojnost. Každá rodina má doma ozdobený vánoční stromeček, který má symbolizovat strom života. Také je všude mnoho svíček a sušeného ovoce, jablek a ořechů.

Děda Mráz

Dárky v Rusku naděluje Děda Mráz a dává je večer pod stromeček. Jede až z daleké Čukotky a dopravuje se nadělovat dárky pomocí saní. Jeho pomocníkem je Sněhurka v kožíšku. Dříve tu děti dostávaly dárky pod polštář, ale dnes se naděluje klasicky pod stromeček, kde se sejde celá rodina. Až vysvitne první hvězda na obloze, lidé usedají ke štědrovečerní večeři, předtím však chodí do kostelů na bohoslužby a zpívají vánoční písničky.

Podle ruské vánoční tradice, by lidé měli držet 40 denní půst, který začíná 28. listopadu. Večer před Vánocemi by se měli lidé zřeknout nejen jídla, ale také vášní.

Ruským vánočním jídlem je sočivo, jde o jídlo z vařené pšenice, rýže, nebo čočky, které se smíchá se semínky máků, ořechů, šťávy a medu.

Tradice říká, že na stole by mělo být 12 postních jídel, nemastné a bezmasé pokrmy. Chybět by neměl ani kompot. Klasickým vánočním jídlem jsou i vareniky, jde o taštičky z kynutého těsta plněné bramborami, rýží a zelím s houbami. Dezertem tu bývá medový perník. Od 7. ledna vypuknou v Rusku Vánoce a lidé slaví svátky klidu a pohody. Jídla, která se zde jí, jsou kachna a husa s jablky.

Přečíst  Vánoce I. díl: Zvyky, které k nim patří

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..