Vánoce ve světě II. díl: Anglické Vánoce

By | 12.11.2020

Anglické Vánoce

V Anglii probíhají Vánoce podobně jako v Americe. Dárky se nadělují ráno na Boží Hod Vánoční a Santa Claus stejně jako v Americe přichází v noci krbem do domu a zde sype dárky kolem stromečku a do nachystaných vánočních punčoch, kam je děti večer položily. I tady se peče krocan. Zákuskem je vánoční pudink, který se tvoří z mouky, vajec, tuku, rozinek, oříšků, kandovaného ovoce, koření a dalších přísad. Připravuje se o den dříve a je hodně podobný bábovce. Ukrývá se do něj stříbrná mince pro štěstí.

Vánoce se zde zdobí trošku jinak. Nad dveřmi visí obyčejně jmelí, a kdo si pod něj stoupne, ten může být políben. Jmelí má chránit a vyhnat všechny zlé duchy z chalupy. Dveře zdobí i cesmína a břečťan, které se zaplétají do věnců a zdobí barevnými stuhami.

V Británii se k vánočnímu stromečku váže legenda. Ta vypráví o hodném a štědrém vládci Vánoc, který žije v horách. Obývá jeskyni a vchod do této jeskyně střeží na 63 trpaslíků. Pokaždé, když přijde čas Vánoc, třiašedesátý trpaslík vykřikne před vchodem do jeskyně: „Vánoce!“ a všichni trpaslíci se poté rozběhnou do lesů kácet jedle. Stromky, které pokácí, se slavnostně ozdobí a takový stromek nesmí v žádné domácnosti chybět.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner
Přečíst  Vánoce: Kde se vzaly dárky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..