Podběl: Zdravý čaj i zábaly

Napsala | 31.01.2012

Podběl léčivý]Podběl je poslem jara, často jej můžeme vidět na loukách či jiných místech v přírodě. Podběl je zdravou bylinkou, která se užívá už od dávných dob a to zejména k léčení kašle. Podběl se ale lidé museli naučit správně užívat.

Jeho užívání je v Čechách dlouhou tradicí. Podběl je nenáročnou rostlinou, která se vyskytuje v Asii, Africe a samozřejmě v Evropě. U nás ho můžeme najít téměř všude, roste ve velkých skupinách, hlavně na loukách a stráních.

Tato rostlina je v plném květu v březnu a dubnu. Toto období je nejlepší pro její sběr. Květy podbělu se dávají sušit v dobře větrané místnosti na sítech či papíře a uskladňují se v uzavíratelných nádobách. Že se sbírají květy podbělu je známé, ale to, že můžeme sbírat i jeho listy, je už méně známou věcí. Listy se sbírají až poté, co podběl odkvete, proto je nejlepší doba na sběr listů květen až červenec. Po usušení je nejlepší je ihned uschovat.

Čaj z podbělu

Z květů se poté dělá čaj, do hrnečku dáme jednu lžíci květů, popřípadě i listů a to v poměru 50:50. Čaj z květů podbělu pomáhal na kašel a respirační potíže všech druhů. Potlačoval záněty a uvolňoval hleny. Sušené květy podbělu mohou být užívány do čaje sami, nebo v kombinaci s květy černého bezu, divizny, listy jitrocele a jiných. Podběl pomáhá i na záněty dásní či bolest v krku. Můžeme odvar užívat i jako kloktadlo.

Listy této rostliny mají podobné účinky, jako květy samotné. Často se užívají vně těla. V dávných dobách se užívaly jako obklady na prsa při různých plicních onemocněních. Pomáhaly i na revmatické problémy. Z podbělu se také dělají koupele a různé zábaly, které pomáhají zejména na záněty, ekzémy a vyrážky. Také mají kladný účinek na záněty žil.

Podběl ve formě čaje mohou užívat jak dospělí tak i děti, nesmí se však užívat dlouhodobě. Časem může škodit játrům. Těhotné ženy by se čaji z podbělu měly vyhnout úplně.

Autor obrázku: Wiki/Soubor:Coltsfoot.jpg, licence Creative Commons

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.