Vánoce: Kde se vzaly dárky?

By | 07.10.2020

Vánoce]Napadlo vás někdy, proč se na Vánoce rozdávají dárky? Tato tradice není ničím novým, ale má své kořeny v hluboké minulosti. Jak tento zvyk vznikl a proč se lidé obdarovávají?

Že zrovna o Vánocích nacházím pod stromečkem dárky, není jen tak. Jde o symboliku, která trvá od středověku. Tehdy si dávali lidé dárky o svatých nocích. Darování nějakého daru mělo ten význam, že lidé mezi sebou upevňovali vztahy a svazky s ostatními lidmi. Dárků moc nebylo, dávaly se spíše maličkosti, které často lidé sami vyrobili, aby tak darovali něco ze sebe.


Obzvláště mladým lidem se dávala často jablka. Jablko bylo symbolem síly, dlouhověkosti a zdraví. S jablkem se darovaly i ořechy, které značily moudrost a zralost. Nechyběly ani sladké perníčky, které pečeme i dnes. Ty byly symbolem radosti a slasti mládí. Panny a mladí chlapci navíc dostali i nějakou tu ozdobu. Dívky dostávaly náramky s tyrkysem nebo bílou perlou. Ty měly značit nevinnost, čistotu těla i duše a také poslušnost vzhledem k rodičům.

Mohly se však také darovat zlaté řetízky nebo náramky a to jen, pokud rodina měla více peněz. Jinak byly takovéto ozdoby jen pozlacené. Dospělí lidé si často dávali víno v lahvích, různé ovoce a sladkosti, které měly značit sladký život. Mezi ostatní dárky patřily i vůně či vonné masti. Ty měly za úkol značit štěstí, slávu a příjemné chvíle strávené pospolu.

Dnes se podoba dárků změnila, ale vždy je u každého dárku hlavní, že si na nás někdo vzpomněl a dá nám tak najevo jeho lásku k nám. Vánoce nejvíce prožívají zejména děti, ale také dospělí ocení příjemně strávené svátky klidu a pohody.

Nepřehlédněte:

Přečíst  Vánoce I. díl: Zvyky, které k nim patří
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..