Vánoce I. díl: Zvyky, které k nim patří

By | 30.12.2020

Vánoce 2012]Nastal čas Vánoc, pro mnohé nejkrásnější čas v roce. Vánoce české doprovází navíc mnoho tradic a zvyků, které jsou v zahraničí obdivovány. Někteří turisté dokonce i v tomto čase schválně navštěvují naší republiku, aby zažili českou vánoční atmosféru Vánoc. Vánoce tu nejsou úplně křesťanské, ani ne zcela komerční. Vánočních zvyků, které naši zemi doprovázejí, je skutečně dost. Které z nich dodržujete vy?

Šupina pro štěstí

Nejznámějším zvykem je u nás šupina pro štěstí. Kapr se stal u nás tradičním symbolem Vánoc a je to také hlavní chod štědrovečerní večeře. Říká se, že ten kdo si šupinku ze štědrovečerního kapra schová pod talíř, bude mít další celý rok štěstí. Šupina se schovává i do peněženky, aby zajistila dostatek peněz.

Oplatky s medem

Další tradicí je snědení oplatku s medem, jako snězení těla Páně, oplatek bývá kulatý a jde o symboliku Slunce. Na stole, by podle tradice, mělo být až 12 chodů jídla. Každý chod by měl značit jeden měsíc v roce. Jediný, kdo může stát od stolu je hospodyně. Ale vstávat by neměl nikdo, nevěstí to nic dobrého. Je proto dobré si vše dopředu nachystat a mít vše po ruce bez možnosti vstávání.

Zlaté prasátko

Tradiční zlaté prasátko vzniklo díky dětem. Měly se postit až do štědrovečerní večeře a za odměnu se jim mělo zjevit zlaté prasátko. A to s první hvězdou na nebi. Prasátko je také v období Vánoc symbolem štěstí.

Krájení jablka

Další oblíbenou činností je krájení jablka. To se vprostřed rozřízlo a obsah – buď pěticípé hvězdy znamenal život a křížek smrt. Rozřízněte jablko vždy ve středu kolmo ke stopce a nemusíte se ničeho bát. Používejte vždy zdravá jablka.

Přečíst  Tip na Dárek - Vánoce 2008

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..