Předvánoční atmosféra: Barborky

By | 14.10.2020

Tento den se obvykle řežou tzv. barborky. Jde o lidovou tradici, která uvádí, že dívkám, které se do roka vdají, by měla barborka do Vánoc vykvést. Kolikátý den od uříznutí barborka vykvete, tolikátý měsíc bude údajně v následujícím roce pro majitele větvičky tím nejšťastnějším.

Dříve se také dělalo to, že dívky uřízly větviček více a každé daly jméno nějakého sympatického chlapce. Větvička, která vykvetla nejdříve, značila, koho si dotyčná dívka vezme.

Podle lidového vyprávění se měla barborka uříznout ze stromku, který je starý alespoň deset let a to v době prvních slunečních paprsků. Tento druh větvičky se dával do domu, kde byla dívka, která čekala na vdávání, a poté se čekalo, zda větvička vykvete na Štědrý den. Pokud se tak stalo, mělo to značit brzké vdavky.

Pokud děvče nosilo kvítek z barborky za šněrovačkou schovaný, měla přilákat pozornost chlapce, na kterého děvče myslelo.

Barborka může být cokoliv, jde o větvičku třešně, višně, jabloně, švestky, zlatého deště, nebo jiného ovocného stromu. Může jít také ale o větvičky vrby, břízy, jívy nebo šeříku. Tyto větvičky se doma vkládají ještě týž den do vázy a doplňují tak ozdobu domácnosti. Údajně podporuje květenství přidání čpavku do vody ve váze.

Barborka je předvánočním symbolem, který nesmí chybět v žádné domácnosti. Dnes tento zvyk drží snad jen polovina žen české populace a je to škoda, protože i na lidových tradicích je něco krásného.

Nepřehlédněte:

Přečíst  Vánoce: Kde se vzal stromeček?
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..