Léčivé kouzlo třezalky

TřezelkaTřezalka je vzácnou léčivou bylinkou a právem byla v minulosti považována za magickou rostlinu. Patří mezi trvalky, často roste na slunečných mýtinách, loukách, kolem polí a cest. Je nenápadná, má žlutavé květy a možná ji přehlížíte každý den a roste vám přímo přede dveřmi.

Má široké využití, je vhodná na uklidnění nervů, mírní žaludeční a žlučníkové potíže a pomáhá při léčbě zánětů dýchacích cest. Může se používat samostatně nebo také ve směsích jako jsou masti, éterické olejíčky a čaje.

Třezalka má drobné lístky a okvětní plátky na sobě mají malé červené tečky, které způsobují červenou barvu při rozemnutí poupěte. Také třezalkový olej má červenou barvu.

Třezalka je bylinkou léta, kvete celé léto a sbírá se její kvetoucí část natě. Nejlépe uděláte, pokud ji budete sbírat za sucha a před polednem. V tuto dobu obsahuje totiž nejvíce hojivých protizánětlivých, zklidňujících a desinfekčních látek. Suší se zavěšená v kytici při teplotě do 35 stupňů Celsia.

Z třezalky je výborné dělat čaj, ten uděláte tak, že stačí jedna lžička usušené kvetoucí třezalky, kterou zalijete ¼ litrem horké vody a necháte louhovat patnáct minut. Čaj uklidňuje a léčí, neměl by se ale pít pravidelně, ale střídat s ostatními bylinkovými čaji.

Účinky čaj z třezalky jsou rozsáhlé, užívá se při zranění nervů a nervových obtížích a také při zranění po úderech. Výborně zabírá na průjem.

Při poruchách řeči, neklidném spánku, hysterických záchvatech, náměsíčnictví, nočním pomočování a depresi se doporučují sedavé koupele z třezalkových květů.

Třezalkový čaj výborně podporuje vývin ženských orgánů a pomáhá vyléčit nepravidelnost periody, měla by jej tak pít hlavně děvčata v době dospívání. Třezalka je také bylinka, která dokáže v případě užívání antikoncepce, její působení vyrušit a může tak dojít k otěhotnění. Pokud tedy některá žena užívá antikoncepci, doporučuje se vyhýbat se užívání třezalky.

Z třezalky se dá vyrobit také třezalkový med. Ten je vhodný při stresu a neklidném spánku. Na třezalkový med se doporučuje 4 hrsti čerstvých květů a to i se zelenými lůžky, půl litru vody, kilogram pískového cukru (klidně i třtinového), jeden citron a jeden pomeranč.

Nejprve květy opláchneme, pocukrujeme, pokapeme citronem a necháme takto dvanáct hodin stát. Poté zalijeme půl litrem vody a necháme do druhého dne vylouhovat.

Květy s vodou svaříme a po vychladnutí přecedíme. Tekutiny, kterou díky tomuto procesu získáme, svaříme s kilogramem cukru a s oloupaným a na plátky pokrájeným pomerančem a citronem. Celou směs necháme vychladnout.

Poté průběžné mícháme a tento postup opakujeme, hotový med necháme vychladnout a opět ho přivedeme k varu a necháme vychladnout. Vše se opakuje tak dlouho, dokud med nezhoustne. Horký ho plníme do skleniček, po zavíčkování obrátíme dnem vzhůru.

Třezalkový med by se měl užívat pravidelně, vždy jednu lžičku denně. Třezalka je vhodná na žaludeční a žlučníkové potíže.

Třezalkový olej má mnoho specifických vlastností. Pomáhá na otevřené rány, čerstvá zranění a výrony krve. Je vhodný k potírání míst oteklých žláz a také se užívá jako léčebný prostředek k péči o drsnou pokožku tváře. Je vhodný ke vtírání při bolesti zad, křížových bolestech, revmatismu a také při ischiasu.

Dá se používat vnitřně i zevně. Vnitřně se doporučuje užívat nakapaný na cukr pro povzbuzení chuti k jídlu nebo při bolestech hlavy. Třezalkový olej má také tu moc zklidnit naše nervy ve vypjatých životních situacích.

Třezalkový olej lze použít také na modřiny. Dlouhodobě se užívá jako protizánětlivá složka, která pomůže i na popraskanou kůži a k hojení jizev. Vhodné je použít olej z třezalky na svalové křeče a napětí.

V menopauze ženy má třezalka zásadní úlohu. Má uvolňující účinky a pomáhá na svalové křeče a napětí.

Třezalkový olej je vítaný zejména v těhotenství. Masáž břicha a prsou třezalkovým olejem v průběhu těhotenství pomáhá zabraňovat vzniku strií. Lokální aplikace je vhodná také k léčbě hemeroidů a křečové žíly, které mohou těhotenství doprovázet.

Třezalkový olej pomáhá také na popáleniny a spáleniny od sluníčka, na rozpraskané rty a kůži, také na akné a ekzémy. Je výborný na zanícené rány a podporuje hojení ran i jizev například po operacích či císařském řezu. Vhodný je na bolesti svalů ve formě obkladů a masáží.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner