Hypnóza: Nebezpečná metoda, nebo úspěšná léčba?

HypnózaHypnóza je dnes běžně využívaná metoda, jak přijít na kloub různým fyzickým či psychickým nemocem. Pátráme po podmětech, které nám tyto nemoci vyvolali. Zároveň je to však metoda, která v sobě skýtá mnohá nebezpečí, ať už jde o neschopnost probudit se s hypnotického stavu, nebo o to, u koho si hypnózu necháme dělat. Je to zneužitelný způsob, jak někoho ovládat a ne každý hypnotizér má s touto metodou bohaté zkušenosti.

Co se tedy vlastně děje, když se člověk dostane do hypnózy?

Především dochází k pozměněnému stavu vědomí, kterému se vsugerované zážitky i paměť jeví jako reálné. Člověk, který je zhypnotizovaný, se soustředí pouze na to, co říká jeho hypnotizér a dokáže nevnímat vše, co se okolo děje.

Hodně záleží na tom, jak moc je daný člověk hypnotabilní. Hypnotabilita určuje míru, do jakého nejvyššího stavu se daný člověk v hypnóze může dostat. Existují lidé, kteří se lehce dostanou do vyšších stavů hypnotability a pak jsou lidé, které není možno zhypnotizovat.

Za posthypnotickou amnézii se považuje, když si člověk částečně, nebo zcela vůbec nepamatuje nic z průběhu hypnózy. Co je zajímavé, že k tomu nedochází samo, ale pouze na příkaz hypnotizéra.

Posthypnotická sugesce, je činnost, kterou člověk po probuzení z hypnózy udělá, na příkaz hypnotizéra.

Nikdo vás nemůže zhypnotizovat, pokud nebudete chtít. Hluboká hypnóza přechází poté do spánku, z kterého se normálně probudíte. Mnoho lidí má z hypnózy strach, že nebude mít kontrolu nad tím, co dělá a hypnotizér toho může zneužít. Je na tom jistě něco pravdy, vždy záleží na výběru hypnotizéra a tento výběr je velice důležitý. Důležité je, mít k sobě důvěru.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner