Vitamín F

By | 16.05.2020

Nenasycené mastné kyseliny

Avokádo]Vitamín F je pro naše zdraví nezbytný. Tvoří ho skupina nenasycených mastných kyselin. Do té se řadí kyselina linolová, kyselina linoleová a kyselina arachidonová. Bez nich náš lidský organismus nemůže správně fungovat a tělo si tento vitamín nedokáže vytvořit samo. Proto je důležité tento vitamín do těla dodávat prostřednictvím potravy. Tyto mastné nenasycené kyseliny jsou základem pro tvorbu a funkci buněčných membrán.

Tyto kyseliny, které vitamín F obsahuje, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Chrání játra, podporují imunitu a zabraňují krevním sraženinám. Ovlivňují naši energii, stav vlasů, pokožky a nehtů. Zabraňují kornatění cév a jsou důležitým elementem pro správný vývoj dětí.


Ochraňují nás proti zvýšenému krevnímu tlaku a nadváze. Vitamín F také podporuje imunitní systém a zpevňuje cévy. Chrání srdce proti různým chorobám a tělo proti mozkové mrtvici. Pozitivně působí tento vitamín i na funkci prostaty a ovlivňuje správnou funkci srážlivosti krve. Vitamín F působí preventivně proti rakovině a stará se o naši správnou tělesnou teplotu.

Kyseliny, které jsou pro naše tělo tolik potřebné, však mohou také vytvářet nebezpečné volné radikály, proti kterým nás chrání vitamín E. Ten, by se měl do našeho těla dodávat společně s těmito kyselinami, aby zamezil oxidaci tuků v našem organismu. Volné radikály totiž tělo poškozují a zapříčiňují jeho předčasné stárnutí.

Vitamín F – v mandli i lososu

Vitamín F najdeme hned v mnoha potravinách. Esenciální mastné kyseliny, které tento vitamín obsahuje, najdeme v rostlinném tuku a oleji a to i konopném. Můžeme je najít v semínkách, ořechách, mandlích, avokádu, sóji a v rybách.

Tento vitamín se dá zničit působením tepla a také kyslíku. Proto je lepší konzumovat tyto potraviny čerstvé a v syrovém, tedy neupraveném, stavu.

Vitamín F bychom měli přijímat maximálně z dvou procent z našeho celkového denního příjmu kalorií. Pokud ho do těla dostaneme víc, než je potřeba, můžeme začít přibírat na váze. Tuky z těchto kyselin se totiž začnou ukládat a začnou tak vznikat i volné radikály, akné a ekzémy.

Nedostatek vitamínu F se může projevit bolestí hlavy, nízkým krevním tlakem a kožními problémy.

Vitamín F také obsahují mořští živočichové, zejména langusty a humři, z ořechů hlavně vlašské a listová zelenina. I obilné klíčky nebo olej z lněného semínka obsahují vitamín F a jsou jeho bohatým zdrojem.

Vitamín F pomáhá také při ochraně proti rentgenovému záření. Další z jeho kladných vlastností je i podpora růstu tím, že zvyšuje vnitřní sekreci a pomáhá udržovat vápník v buňkách.

Vitamín F je také elixírem zdraví. Užívat by ho lidé měli zejména v zimních měsících, kdy podporuje imunitní systém, který je zejména v zimě silně oslabený.

Potraviny, které jsou bohatými zdroji tohoto vitamínu, by měly být zařazeny do našeho pravidelného jídelníčku.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner
Přečíst  Vitamín B2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..