Vánoce ve světě I. díl: Americké Vánoce

Napsala | 16.12.2012

Vánoce jsou jedním z nejdůležitějších období v roce. Vánoce slaví všichni křesťané a pečlivě se na ně na celém světě připravují.

V Americe mají věřící několik kongregací a Vánoce slaví v souladu s jejich kázáním. Mají své přesné náboženské nařízení, ale také vánoční zvyky. Amerika má i své vlastní tradice.

Slaví zde den díkuvzdání a to už na konci listopadu a tak se v tomto ročním období hodně nakupuje.

Dárky se zde rozdávají členům rodiny i přátelům a dalším, kteří poskytli danému člověku nějakou laskavost. Často se obdarovávají místo věcných darů sušenkami a obdarovávají se s nimi i sousedé.

V tomto období lidé v Americe hodně přispívají do nemocnic, sirotčinců a na různé charity. Výzdoba domácností je až příliš bohatá a často i kýčovitá.

Santa Claus

V Americe rozdává dárky známý Santa Claus a nikdo mu neřekne jinak, než Santa. Dárky naděluje 25. prosince ráno. A jak vlastně vznikl Santa Claus? Toto pojmenování vzniklo z holandského pojmenování pro sv. Nicholase – Sintaklaas. Holandští emigranti si jej přivezli s sebou do Ameriky už v 17. století, ale to Santu ještě nikdo neznal. Tehdejší Santa byl trochu jiný, jak ho známe dnes. Kouříval dýmku, měl kočár bez sobů a také nebyl v červeném a nepocházel ze Severního pólu. Až roku 1863 se tento sv. Nicholas pojmenoval Santa Claus. Dostal nové saně, oblek a soby. Vánoční večeře se skládá z pečeného krocana, husy, kachny a šunky s brusinkovou omáčkou. Jako dezert se podává dýňový koláč, biskupský chlebíček, ovocný pudink a jiné.

Každý stát v Americe je jedinečný a originální a tak se v každém slaví Vánoce trošku jinak. Například na Hawaii začínají Vánoce příjezdem Vánoční lodi, která přiváží tradiční vánoční pokrmy. A Santa se sem také dostane jedině na člunu po moři.

Přečíst  Vánoce: Kde se vzal stromeček?

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

One thought on “Vánoce ve světě I. díl: Americké Vánoce

  1. Libuše

    Dobrý den. Prosím,mohu se zeptat,jak souvisí Vanocez se symbolem medvěda? Ozdoby ve tvaru medvěda,dekorace. Nikde jsem to nenašla. Děkuji za odpověď. Libuše.

    Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..