Třezalka tečkovaná – Hypericum perforatum L.

By | 14.03.2020

Třezalka tečkovaná]Vytrvalá bylina s bohatě větveným oddenkem a s přímou, tuhou, nahoře větvenou lodyhou až 60 cm dlouhou. Listy jsou vstřícné podlouhlé vejčité, až 3 cm dlouhé, lysé, celokrajné a v průsvitu proti slunci tečkované, s jemnými černými žlázkami. Zvláště při okraji. Žlázky obsahují hořký olej. Květy 20 – 25 mm velké a jsou sestaveny v bohaté láty složené z vidlanů a šroubelů. Mají 5 zlatožlutých plátků korunních, po okraji tečkovaných černými žlázkami, které při rozetření též roní černočervený olej. Plodem je tobolka. Kvete od června do září.

Volejte věštce

Výskyt:
Třezalka je rozšířená v Evropě, Asii a v severní Africe. U nás se honě vyskytuje na slunných stráních, na mezích, pastvinách, v houštinách, ale i na rašeliništích od nížiny do hor. Užívanou částí je Nať (Herba hyperici) a květ (Flos hyperici).

Sběr a úprava:
Nať třezalky se sbírá v době květů, nejlépe v červenci a v srpnu v délce asi 20 – 30 cm. Celá rostlina v droze musí být listnatá. Svazuje se v kytice a rozvěšuje se ve stínu na provaze nebo na tyčích a bez obracení se rychle suší. Umělá teplota při sušení nemá přesáhnout 35 stupňů. Bylina je bez pachu a má trpce nahořklou chuť. Nemají v ní být plody. Bylina, a zejména květy se po zvlhnutí rychle zabarvují a hnědnou. Je nutno ji občas prohlížet, eventuálně přesušit.

Účinné látky a působení:
Třezalka obsahuje hlavně silici, flavonový glykosid hyperosid, důležitá barviva, hypericiny a třísloviny. Obsah a vzájemný poměr barviv kolísá podle lokality. Obsah tříslovin se skladováním zmenšuje. V suchých plodech je dosud málo známá antibakteriální látka. Třezalka působí příznivě na
látkovou výměnu a na vylučování žluči, zlepšuje krevní oběh a zmírňuje dráždění. Vyznačuje se i mírným sedativním efektem. Má také hojivý a protizánětlivý účinek.

Užití:
Třezalka se užívá vnitřně v nálevu jako sedativum, antiflogistikum a mírné diuretikum při nemocech trávicí soustavy s nedostatečnou činností žaludku, jater a žlučníku, při dráždivosti, neklidném spánku a také při nemocech ledvin. Zevně slouží jako adstringens nejčastěji v oleji, dobře hojí popáleniny i kůži spálenou sluncem, těžce se hojící rány a hemeroidy. Třezalka tečkovaná je rostlina vyvolávající foto-senzibilizaci.

Přečíst  Černý zázrak- melasa

Poznámka:
Po rozemnutí čertvých listů a květů se uvolňuje červené barvivo („krev svatého Jana“), z toho vzniklo mnoho pověr o zázračném účinku třezalky, které se lidově říkalo bylina sv. Jana

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..