Přeslička rolní - Equisetum arvense

[inline:preslicka-rolni.jpg=Přeslička rolní]Přeslička je velmi hojná, plevelovitá vytrvalá bylina 15 – 60 cm vysoká s plazivým, větvitým, článkovaným, černohnědým oddenkem hluboko zarostlým v zemi, z něhož každým rokem, vyrůstají lodyhy dvojího druhu. Nejdříve plodní jarní a později jalové letní. Jarní jednoduché pleťově až červenohnědě zbarvené jsou příčně článkované a končí válcovitým kláskem neboli plodní šišticí. Vyrůstají v březnu a dubnu. Po vysypání výtrusů brzy odumírají a jsou nahrazeny zelenými, mnohem vyššími, přeslenovitě větvenými lodyhami letními. Větve jsou tenčí, drsné a brázdité. Oddenky v článcích vytvářejí hlízky, ze kterých po oddělení se tvoří noví jedinci. Přeslička je rozšířená hlavně v chladném a v mírném pásmu severní polokoule. U nás se vyskytuje na vlhkých a písčinatých místech jako nepříjemný plevel. Nejčastěji užívaná část přesličky je nať (Herba equiseti).

Sběr a úprava:
Od června do září se sbírá zelená nať, tj. letní jalové, stromečkovitě větvené lodyhy bez černého oddenku. Příměsi cizích částí je nutno před sušením odstranit. Suší se na vzdušných místech, při umělé teplotě do 60 stupňů celsia. Doporučuje se jednodenní předsušení na slunci. Delší sušení by způsobilo, že předčasně uschlé, tenké větévky by opadaly. Přeslička je bez pachu a chuti. Není-li řádně vysušená, snadno plesniví.

Účinné látky a působení:
Přeslička obsahuje převážně kyselinu křemičitou, saponiny, equisetonin, organické kyseliny a flavonové glykosidy. Působí diureticky. Zabraňuje hnilobě a má dezinfekční účinky. Podporuje tvorbu bílých krvinek a přirozeně hojivé procesy při infekčních chorobách. V lidovém léčitelství je to nenáročný pomocný prostředek při léčení tuberkulózy. Specifické působení proti tuberkulóznímu bacilu však nebylo prokázáno.

Užití:
Vnitřně v odvaru jako součást diuretických a robotujících čajů. Zevně v koupelích a bylinných obkladech při špatně se hojících ranách, vředech, ke kloktání při zánětu mandlí a k vyplachování úst proti zánětům dásní.

Poznámka:
Přeslička není neškodnou rostlinou. Bylo to prokázáno experimentálně, například při zkrmování zvířaty. Účinné látky se sušením neničí. Při sběru nesmíme přesličku rolní zaměňovat s jinými druhy přesliček, například s přesličkou lesní (Equisetum silvatikum L.), mokřadní (E. limosum L.) bahenní (E. Palustre Ehrh.) a jiné.