Barva očí: Černá, modrá i červená

Napsala | 01.11.2012

Oko]Oko do duše okno, říká se. Napadlo vás někdy, čím to je, že má někdo jinou barvu očí než vy, nebo zcela nevšední barvu očí? Čím je to dáno a které okolnosti mají na barvu očí vliv?

Očí jsou orgánem, kterým vyjadřujeme i emoce či pocity. Například zájem se projevuje rozšířenými zorničkami, za to nezájem zorničkami zúženými. I uhýbání pohledem je někdy známkou lži, či nízkého sebevědomí nebo nekalých úmyslů. Někteří lidé nám jsou svým výrazem a barvou očí příjemní, jiní nám jsou od první chvíle nesympatičtí.


Co se týče barvy očí, modrá barva očí je nejvzácnější, protože na světě je nejrozšířenější barva očí hnědá. Další běžnou barvou je zelená, šedá, či světle hnědá. Ale existují i jiné barvy. Například albíni mají červené oči.

Barva očí vzniká přebíráním barvy očí svých rodičů, ale také předků z jejich rodin. Geny, které ovlivňují barvu očí, dodnes nejsou zcela zjištěny. Dominantní barva, než zelená a modrá, je však hnědá.

Děti, které se rodí bělochům, mají stejnou barvu očí. Jde o neutrální barvu a postupně se oči se stářím dítěte vybarvují. Melanin, pigment duhovky, je natolik nízký, že tyto děti mají barvu téměř shodnou.

Postupem času, co jsou děti vystavováni slunečnému záření, se pigment v jejich oku vybarvuje a odstíny barvy se mění. V půl roce věku dítěte se už dá odhadnout, jakou barvu očí bude mít. Barva oka se ustálí ve třetím roku života dítěte. Barva zůstává po celý život většinou stejná, ale může se stát, že barva oka může být v dospělosti světlejší, či tmavší. Tyto aspekty ovlivňuje zejména stres, léky či nemoc. Také nemoc očí.

Duhovka s větším množstvím pigmentu je hnědá, s menším množstvím naopak modrá, nebo šedomodrá. Výsledný odstín ovlivňují i vlákna v oku a jejich uspořádání.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.