Včelí vosk

By | 16.05.2020

Včelí vosk]V přírodních kosmetických přípravcích se často můžeme setkat se složkou označenou jako včelí vosk. Jde o včelí produkt, který vzniká metabolickou přestavbou medu a pylu v těle některých druhů včel.

Vosk včela vytváří ve speciální žláze a vylučuje ji do pánviček na spodku prodlouženého zadečku. Ztuhlé voskové lupínky jsou odebírány ostatními včelami a dále zpracovány na stavbu díla. Pokud je dostatek potravy, včelí dělnice vosk vylučují zpravidla mezi dvanáctým až osmnáctým dnem života. Na jedno kilo vosku včela spotřebuje tři kila medu a padesát gramů pylu.


Včelí vosk používá člověk odedávna. Vosk se používal už ve starém Egyptě, znal ho i Řím a používal se i jako platidlo. U nás je znám včelí vosk pod názvem strdí.

Včelího vosku si lidé velmi cenili už ve středověku, vyráběli se z něho svíce voskovice, což tehdy bylo velmi luxusní zboží.

Dnes se včelí vosk využívá v řadě oborů. Ať už při výrobě potahovaných tablet ve farmacii, kdy je součástí potahové látky, snižuje rychlost rozpouštění léčiva a prodlužuje jeho účinnost. V kosmetice se přidává nejvíce do balzámů na rty. Ve rtěnkách včelí vosk vylepšuje strukturu, jemnost a zadržování olejů. V potravinářství se používá k vytváření lesklých povrchů cukrovinek, například lentilek.

Včelí vosk se vyskytoval v Českém lékopisu jako farmaceutická surovina jako šupinka bílého vosku. Ty se získávaly bělením původního žlutého vosku. Včelí vosk se uplatňuje i při přípravě mastí, jejich konzistence je pak hutnější. Vosk se dá použít k výrobě nočního i denního domácího krému a přidává se i do dětských krémů. V kosmetice se hojně používá jako konzistenční činidlo v emulzích a stabilizátor. Včelí vosk působí také antibakteriálně a vytváří ochranný film zabraňující dehydrataci pokožky. Příznivě působí na podrážděnou a popraskanou pokožku.

Z včelího vosku se dělají také svíčky, které lidstvo používá od nepaměti. Svíčky z pravého včelího vosku krásně voní po medu, mají zlatavou barvu a vydrží hořet déle než ty z klasického vosku. Domácnost tak příjemně rozvoníte hořením svíček.

Včely používají vosk ke stavbě pláství, které sestávají z šestihranných buněk, kam včely ukládají novorozence, med a zásoby vosku. Vosk je většinou žluté až žlutohnědé barvy, záleží na tom, z čeho byl nasbírán pyl. Vosk tedy může být i narůžovělý nebo zelenkavý.

Včelí vosk se z pláství dostává tak, že se z plástve roztaví a vyčistí. Vylisovaná mezistěna se s obrysy buněk vrátí zpět do úlu a z přebytků se vyrábí svíčky.

Svíčky z včelího vosku ionizují ovzduší a tak by se měly zapalovat tam, kde jsou elektrické přístroje jako televize a počítač. Pohlcují i pach tabákového dýmu. Na včelím vosku se výborně peče a jeho žvýkáním si čistíte chrup od zubního kamene a nikotinového povlaku.

Přečíst  Kokos IV.: Výběr kokosu
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..