Nimbový olej

Nimbový olejIndický strom nimba, kterému se také říká neem nebo Azadirachta indica je považovaný v Indii za léčivý.

Léčivé účinky tohoto stromu jsou zapsány v léčivých knihách starých 4500 let a využívá se zejména v dermatologii na různé kožní choroby. Tyto vlastnosti objevily také kosmetické společnosti, které ho hojně využívají a přidávají do svých produktů za účelem regenerace pokožky, ozdravování pleti a ke zkrášlení vlasů.

Z tohoto léčivého stromu lze použít téměř vše. Kůra je užitečná pro snižování horečky, nevolnosti a zvracení. Listy i kůra jsou populární při kožních chorobách. Šťáva z listů, která se smíchá s medem, dokáže léčit žloutenku a snižuje hladinu cukru v krvi. Plody tohoto stromu se používají jako projímadlo a jsou nápomocné při močových chorobách a vředech. V obchodech se dá kromě lístků pořídit také prášek, kapsle nebo olej z tohoto stromu.

Nejlepší volbou však zůstává olej, nejlépe se využívá k léčbě dermatologických onemocnění a také na péči o pleť a vlasy.

Právě nimbový olej má mastnou olejovou konzistenci s těžkou oříškově česnekovou vůní. Je světle hnědé až tmavohnědé barvy. Získává se lisováním plodů stromu nimba. Indové tento olej už dávno znají a po staletí ho využívali na přírodní léčení a zejména pro péči o vlasy a pleť.

Olej obsahuje množství vitamínů a to zejména vitamínu E, minerálů, proteinů, ale také esenciálních aminokyselin.

Rostlina nimba má antibakteriální a antimykózní účinky. Lze v ní najít látky, které neobsahuje žádná jiná rostlina nebo strom. Jde například o nimbin, nebo nimbidol.

Díky svým antibakteriálním účinkům ničí nimbový olej bakterie a parazity. Při drobných odřeninách a popáleninách může olej posloužit také jako dezinfekce a zároveň i jako prostředek pro urychlení hojení ran. Nimbový olej se doporučuje na léčbu lupénky, ekzému, planých neštovic, pásového oparu a také svrabu. Při kožních onemocněních má tu moc zmírnit svědění a redukuje vyrážky a pupínky. Urychluje také navíc jejich hojení.

Nimbový olej se hodí na tzv. plenkovou dermatitidu, tedy je vhodný na ošetření opruzenin dětského zadečku a může ji dokonce i zcela odstranit. Protivirové účinky nimbového oleje se zase dají skvěle využít při léčbě bradavic. Nimbový olej je navíc vhodný i na masáže. Stačí přidat pár kapek k masážnímu oleji nebo do účinné masti a aplikovat.

Právě masáže nimbovým olejem zmírňují artritidu a revmatismus. Uvolňují také bolestivé klouby a svaly.

K dostání jsou u nás v lékárnách také kapsle obsahující výtažky z tohoto léčivého indického stromu. Ty napomáhají detoxikovat krev od jedů, které se v ní hromadí a zabraňují tak vzniku zánětlivých onemocnění kůže. Každodenní přísun nimby tak posiluje celý imunitní systém.

Nimba má také vliv na tvorbu melaninu v organismu. Správný poměr melaninu zabraňuje tvorbě bílých fleků na pokožce.

Kapsle, ale také prášek z tohoto stromu mohou pomoci při nachlazení, snižují také horečku a zmírňují kašel. Nimba je účinná také proti některým druhům malárie. Sehnat se dají také nimbové lístkové čaje.

Nimbový olej je spolehlivý bojovník proti bakteriím, které na nás dnes číhají téměř na každém rohu. Pokud si tímto olejem budete čistit pleť, zabráníte tak tvorbě vyrážek. Pravidelným čištěním pleti nimbovým olejem odstraníte i černé tečky. Nimba také často bývá součástí přípravků proti vzniku akné. Pravidelné konzumace nimbových tablet pomáhají pro lepší krevní oběh a i pro prokrvování pokožky.

Nimbový olej pomáhá také tvořit nová kolagenová vlákna, která urychlují uzavírání drobných ran a vyhlazují vrásky, takže pleť vypadá mladší. Pokud máte zarudlou a spálenou pokožku, stačí na ni použít nimbovou mast. Nimba dokáže také spolehlivě regulovat pocení. Olej z nimby se využívá také jako repelent proti komárům a vším.

Nimbový olej se může používat nekoncentrovaný nebo se může přidat do pleťové kosmetiky, kterou běžně používáte.

Účinné látky, které olej obsahuje, zvlhčují pokožku hlavy. Suchá pokožka dostane díky masáži nimbovým olejem dostatečnou vlhkost a začne se prokrvovat a regenerovat. Nimbový olej je spolehlivým bojovníkem také proti plísním, které jsou původci lupů ve vlasech. Výborně zabírá na dětské vši. Stačí vmasírovat olej do vlasů před spaním a ráno umýt šamponem a vodou. Sehnat dnes můžete také nimbové šampony a kondicionéry.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner