Sny a jejich výklad

By | 02.01.2021

Sny: Kdy sníme

Snářkyně]Všichni jsme to někdy zažili, jdeme spát, usínáme, spíme a najednou jsme v jiném světě a vidíme zvláštní obrazy a někdy by to, co se promítá v naší hlavě a kde máme pocit i skutečné existence, vydalo na celovečerní napínavý akční film. Sny jsou někdy tak skutečné, že v nich můžeme cítit různé emoce, dokonce i fyzické nepohodlí či bolest, nebo naopak rozkoš. Někdy se nám zdají děsivé sny, někdy zase sny, z kterých se neradi probouzíme. Naopak někdy zase věříme snům natolik, že když se probudíme do reality, jdeme zkontrolovat určité věci, zda to byl opravdu jen sen.

Sny jsou záhada pro lidstvo už od počátků lidské existence. Proč se nám zdají? Co za tím je? Co předpovídají? A že sny mohou skutečně spoustu věcí symbolizovat, předpovídat a ukazovat nám naše vnitřní rozpoložení není žádnou novinkou.

I pocity déjà vu všichni dobře známe. Někdy totiž to, co přijde, vidíme ve snu. A někdy to jsou sny, které se nám neustále opakují a my nevíme proč.

Každý doma máme nějaký snář, do kterého se občas podíváme. Někdy tam najdeme překvapivé odpovědi a někdy také úplné bludy. Často tak platí, co snář, to jiný výklad a často naprosto protichůdný. Proto by člověk měl věřit své intuici a zbytečně se nenervovat nepříznivými předpověďmi.

Jak se vlastně do spánku dostáváme? Jde vlastně o různé fáze spánku. Ten, ve kterém se naše oční bulvy pohybují a zdají se nám sny, se nazývám fáze REM. Bohužel, čím jsme starší, tím méně se dostáváme do této fáze spánku, kdy se nám zdají sny. Nejvíce sníme jako novorozenci a děti. Spánek si také více pamatují ženy, než muži. Podle studií se nám častěji zdají sny nepříjemné, než příjemné.

Děti sní v jednoduchých obrazech. Ke snění je totiž potřeba i určité inteligence a schopnosti fabulace.

Přečíst  Erotický horoskop, 14.11.-23.11.2008

Sny: Plné tajemství

Spící žena]Sny se zabýval v dávných dobách i Sigmund Freud, který pochopil, že sny mají velký vliv na pacientův stav a že existuje nějaké spojení mezi sny a psychickými problémy pacientů.

Sny zkoumalo už mnoho vědců, ti se snažili schraňovat desítky tisíc snů různých lidí ze všech koutů světa a přišli na to, že sny, které se nám zdají, jsou si podobné. Ve snech je evidentní míra agrese, také zastoupení zvířecích symbolů, a zjistili, že jsou rozdíly i mezi sny, které se zdají ženám a mužům.

Mezi nejčastější sny, patří sny plné zoufalství – jde o sny, kdy utíkáme před různými pronásledovateli, či nebezpečím. Dalším častým jevem je i selhání u zkoušky, stud, že jsme na veřejnosti nazí a také pád do neznáma.

REM fáze je fáze, ve které sníme. Další fází je NREM fáze, to je fáze, ve které jen spíme a nesníme. Vědci zkoušeli snící budit v REM fázi opakovaně a přišli na to, že se u nich vyskytly problémy poruchy pozornosti, stavy úzkosti a podráždění. Usuzuje se proto, že dlouhodobá snová deprivace vede k poruchám osobnosti. Dá se říci, že to říkal už i sám Sigmund Freud.

Ten se díval na sny jako na cestu do našeho hlubokého podvědomí. Názory psychiatrů se však liší. Někteří zastávají názor podobný Freudovi, jiní tvrdí, že jde o neuronové spojení vycházející z mozku a sny jsou tak nahodilé a číst v nich nějaké symboliky a poselství je hloupost. I vědci se však ke snům staví otevřeně. Sny jsou prý závislé na teplotě i zvuků okolo. Jsou to směsice vzpomínek a různých představ. Navíc kolikrát se přihodilo, že člověk ve snu viděl čísla, ty poté vsadil a vyhrál jackpot.

Někdy se snům vyplatí věřit, protože nás chtějí před něčím varovat, nebo nám k něčemu pomoci a není žádnou výjimkou, že se ve snech potkáváme se zesnulými osobami, často s nimi promlouváme, nebo je dokonce i objímáme. A každý chce věřit, že tento sen smysl má a že nás přišli naši milovaní navštívit. I já tomu věřím.

Přečíst  Tarotová karta na květen - Čtyřka pohárů

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..