Jak ovládat svůj vztek

Vzteklá ženaHněv, vztek a následné situace – to jsou neradostné okamžiky našeho života. I když rozčílení je přirozený lidský stav, tak o situacích, které vyvolá, se to říci nedá.

Pojďme si tedy zkusit společně najít recept, jak svůj hněv zkrotit a vyhnout se tak nechtěným situacím, které mohou ovlivnit celý náš život.

Vzpomeňte si na nějakou situaci, kdy vám někdo ublížil. Ublížil slovem, činem, ale třeba i svou nedbalostí. Pamatujete si na pocity bezmoci, bolesti i vzteku, které v nás druhý člověk svým jednáním vyvolal ?

Celým tělem dokážeme intenzivně vnímat vlastní vztek i následné fyzické příznaky. Cítíme se naštvaní i bezmocní. Přiznejme si, odtud není daleko k depresi. A co teprve jedinci, kteří svůj hněv neumí krotit a provedou něco neuváženého.

Jak tedy řešit tyto situace ?

  1. V první řadě je důležité včasné podchycení začínajícího návalu vzteku. Jen tak jej můžete dostat pod kontrolu. Neznamená to, že se nemůžete zlobit a cítit se ukřivděni, protože jde o přirozené lidské vlastnosti, ale důležité je uvědomit si, co v tu chvíli děláte.
  2. Dále bych doporučil po kritické situaci nechat své tělo i mysl „vychladnout“. Měli by jste chvilku vyčkat, než se trochu zklidníte. V návalu vzteku můžete totiž provést nějakou neprozřetelnou hloupost, která by vás mohla později mrzet. Hněv je špatný rádce a oplácet bez znalosti příčiny se nevyplatí.
  3. Pakliže dokážete chvilku počkat, než nejsilnější pocity bolesti a vzteku opadnou, pak jenom dobře, protože je zapotřebí zhodnotit situaci. V klidu můžete posoudit, co a kdo situaci způsobil.
  4. Důležitým počinem na cestě ke zvládání nadměrných emocí, je naučit se ulevit si ve vzteku tak, abychom přitom někomu neublížili. Třeba si ulevte slovy a zakřičte si z plna hrdla do světa. Nebo si bouchněte do stolu či třískněte hrncem. Pořád lepší než uhodit člověka. V podstatě jde o to, jak a kam přebytečnou negativní energii odventilovat. Prostě upustit páru z lidského papiňáku.

Ono vůbec stojí za to zvážit, zda má vůbec cenu se nadměrně vztekat, protože časem zjistíte, že některé situace se dali přejít mávnutím ruky nebo humorem.

Jelikož by jsme mohli tyto stavy probírat donekonečna, shrňme si :

Kontrola nadměrných emocí je u každého člověka individuální a vyžaduje znalost sama sebe. Zjistěte si, co na vás funguje. Ne vždy se sice vše podaří a člověk snadno „ulítne“, ale i to se dá napravit. Třeba omluvou, odpuštěním a milým slovem. Snažte se v hněvu neubližovat, protože to nic neřeší. Jsme jen chybující lidé, proto se tak chovejme i jednejme. Nezapomínejme též na děti, protože u nich si musíme dávat na svůj hněv zvláště pozor.

A na závěr jedna rada - Nejspolehlivějším lékem na všechny bolístky je čas.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner