Hrady a zámky, kde straší XVII. díl: Jindřichův Hradec

Napsala | 28.10.2017

Jindřichuv Hradec]Na jindřichohradeckém panství se má už staletí zjevovat jistá Bílá paní, zdejší zámek tuto zvěst používá jako lákavou turistickou atrakci. Kdo vlastně byla ona šlechtična, která se stala předobrazem hodné víly, pečující o své potomstvo? Totiž, abyste rozuměli, Bílá paní by neměla být považována za nějaké zlé strašidlo. Samozřejmě, pokud se skutečně zjevovala, kontakt s podobnými stvořeními je vždy trochu o děsu a úleku. Ale nejproslulejší jihočeský velmož Petr Vok o ní mluvil úplně jinak a podle pověsti díky tajemnému zjevení našel obrovský poklad ukrytý ve zdech zámku.


Prohlídkové trasy v Jindřichově Hradci jsou celkem tři

Na zámku v Jindřichově Hradci si můžete užít celkem tři prohlídkové trasy, které vás provedou renesančními a barokními pokoji, středověkým hradem nebo Černou kuchyní, kde se vařila sladká kaše pro chudinu vždy na Zelený čtvrtek. Projdete si i zahradní rondel, který je v evropském kontextu jedinečnou stavbou. A když budete mít kapku štěstí, možná uvidíte během nočních prohlídek i ducha Perchty Rožmberské, tedy vlastně Bílou paní.

Perchta byla dcerou Oldřicha II. z Rožmberka, pocházela z mocného jihočeského šlechtického rodu a jako taková samozřejmě měla v mládí pestrou směsici nápadníků. Oldřich ale dceru provdal za Jana z Lichtenštejna, muže, který se k jemné dívce moc nehodil. Na Janově dvoře navíc pobývaly příbuzné jeho předchozí ženy, které Perchtu z duše nenáviděly. Jan však po letech zemřel, Perchta se mohla vrátit na rodné panství…

Prožité utrpení ji ale na zdraví nepřidalo, kdysi veselá dívka velmi zhubla a působila už na pohled velmi nemocně. Zemřela těsně před padesátými narozeninami, což byl pro raně novověkou šlechtu přeci jen spíše střední věk. Poddaní ji, jakkoliv to může znít pro znalce evropských dobových reálií dost neobvykle, měli velmi rádi a smrt šlechtičny všechny silně zarmoutila.

Legenda vznikla v sedmnáctém století, Bílou paní viděly často i chůvy Petra Voka. Ta si měla nemluvně pochovat a být jednou z novopečených chův, která nevěděla, o co se jedná, odehnána. Perchtu to mělo tak rozhněvat, že se u kolébky malého šlechtice už nikdy neukázala. V místě, kde se ale její silueta rozplynula, kázal Petr Vok probourati zeď – a podle pověsti zde objevil velký poklad. Bílá paní se neměla zjevovat jen v Jindřichově Hradci, ale svého času ji zahlédli údajně i v Českém Krumlově či na dalších rožmberských panstvích. Vždy v bílém hábitu, s klíči za pasem. Pokud měla černé rukavice, věštila neštěstí, pokud se usmívala, mělo rožmberský dům potkat naopak něco pozitivního.

Přečíst  Hrady a zámky, kde straší XIII. díl: Hrad Okoř
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..