Hrady a zámky, kde straší IX. díl: Zámek Hluboká nad Vltavou

Napsala | 20.07.2020
SMS: VESTBA dotaz Odešlete: 903 55 60

Zámek Hluboká nad Vltavou]Původ zámku sahá až do 13. století, kdy byl zámek vystaven jako strážný hrad. Zámek vystřídal mnoho majitelů, mezi nimi i slavné Perštejny, ti založili i rybník Bezdrev. Gotický hrad nechali na renesanční zámek přestavět páni z Hradce a to roku 1563. Na hradě pobývali i slavní Schwarzenbergové, ti zámek dvakrát upravovali. Nejprve do barokního stylu, později do romantického stylu nové gotiky. Upravili také park a okolní krajinu.

I k zámku a jeho okolí se váže mnoho pověstí. Mezi nimi je i pověst o tzv. hlubockých krávách. Podle kroniky z roku 1420 se dočteme, že na hradě porodila kráva stvůru, která byla podobná člověku a po narození ještě dlouho žila. Z roku 1522 pochází podobná zpráva – kráva porodila tele, které se podobalo mnichovi.

Jelikož Hluboká trpěla častými záplavami a díky špinavým vodám ve studních se šířily mezi lidmi i nemoci, přišli obyvatelé na to, že jediný pramen při povodních zůstává čistý. Pramen pojmenovali jako Dobrá voda a tvrdilo se, že kdo pil ze studní špinavou vodu, umřel a kdo pil Dobrou vodu, uzdravil se. Proto i majitel zámku Ondřej Ungnad ze Suneku postavil u pramene kapličku a pojmenoval ji Samaritánka. Lidé sem přicházeli a pili jen tuto vodu, když na Vltavě řádily povodně. Dodnes i staří pamětníci nedají na Dobrou vodu dopustit.

V okolí zámku se nachází i Kampanova díra. Jde o starou díru a ani odborníci nevěděli, jestli jde jen o výtvor přírody. Lidé z Hluboké však vevnitř viděli chodbu, která vede až na Karlův hrádek a údajně má být plná hadů.

Mapa: Zámek Hluboká nad Vltavou


Autor obrázku: Ivo Jansch, licence: Creative Commons
SMS Věštba
SMS Výklad / banner
Přečíst  Hrady a zámky, kde straší IV. díl: Frýdlant

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..