Bylinné koupele

Napsala | 04.01.2009

Bylinné koupele]Používání různých léčivých přísad do koupelí neztratilo po celá léta na svém významu. Hlavním důvodem pro jejich užití je to, že vyvolávají v organismu řadu užitečných reakcí. Dráždivé a regulující pochody působí současně profylakticky, léčebně a celkově posilují organismus.

Při každé jednotlivé koupeli se uplatňují vedle mechanického a termického působení ještě obsahové látky koupelových přísad. Chemické působení různých rostlinných přísad na kůži a na celý organismus je velice složité.

Obecně může dojít k dvěma možnostem :

K výměně látek mezi kůži orgánu a vodou oběma směry nebo vniknutí v koupeli rozpuštěných substancí kůží do organismu a výdej určitých látek kůží organismu do vody.

Hlavní okolnost nebo stav pacienta vylučující některé léčebné postupy, výkony, užívání některých léků jsou tuberkulóza plic, hyperfunkce štítné žlázy, epilepsie, prudké zánětlivé stavy, některé anémie atp., kdy se tohoto způsobu léčby musíme vyvarovat. Vždy je Nutná konzultace s odborným lékařem. K charakteristickým projevům při léčení bylinnými koupelemi patří specifické reakce, které se objevují po 3-6 dnech. Jsou zjevem obvykle normální a pouze předzvěstí předpokládaného účinku.

Bylinné koupele se dělí na celkové (vanové) a částečné, tj. koupele aplikované pouze na některé části těla (např. nohy, ruce) – při místních onemocněních kožních, hnisavých ranách atd.

Podle obsahových látek bylin rozlišujeme koupele siličné, saponinové a tříslovinou, dle účinku na sedativní a dráždící koupele.

Nepřehlédněte:

  • Připravte si léčivou koupel – Nemusíte jezdit až do dalekých lázní, abyste udělali něco pro své zdraví. Lázně si můžete vytvořit i u vás v koupelně.
  • Koupel v medu: Sladká relaxace – Pokud cítíte, že potřebujete pauzu, oddych, že jste ve stresu a potřebujete nutně vypnout, pak tu pro vás je medová koupel.
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.