Unikátní objev planety Kepler-16b

By | 12.08.2020

Planeta – ilustrační foto]Kepler-16b – planeta, která obíhá kolem dvou hvězd červených trpaslíků a hvězdy, které vypadá jako Slunce. Nachází se v souhvězdí Labutě a je vidět velmi dobře z ČR. Tento skutečný objev se podařil teprve nedávno.

Planeta Kepler-16b obíhá s periodou 228 dní kolem trpaslíků. Vědci doposud považovali toto za fikci a přeci, to bylo potvrzeno a je i dobře viditelně vidět. Je to unikát, z jejího povrchu lze sledovat dvojitý západ Slunce. Jelikož je planeta plynná, nelze na ní přistát. Na planetě je v uvozovkách pořádná zima, a to okolo -70 až -100 stupňů.

Astrofyzici předpokládají, že pořád existují planety, kde je život a kde je teplota přijatelná životu. Tuto informaci přinesl kosmický dalekohled NASA Kepler, zaměřený na hledání exoplanet. Kepler 16 b obíhá nikoliv okolo své mateřské hvězdy, ale kolem mateřské dvojhvězdy trpaslíků. A to není vše, jak ukazují fotometrická data z družice Kepler, všechna tři tělesa – dvojhvězda i okolo obíhající planeta – obíhají v přesně stejné rovině. A díky tomu, že rovina orbitálního pohybu těchto tří těles protíná i naši Zemi, můžeme pozorovat vzájemné zákryty a tranzity.

Nikdo z astrologů si doposud nemyslel, že je to možné. A hle… Je to první známý systém, kde pozorujeme vzájemné zákryty dvojhvězdy i tranzity exoplanety přes obě složky dvojhvězdy. Planeta Kepler 16b je vzdálená jen pouhých 200 světelných let, to je kousek od Země.

Čeho se dočkáme příště o čem vědci tvrdili, jako o tomhle, že je to nemožné a přeci se tak stalo ?

SMS Věštba
SMS Výklad / banner
Přečíst  Škytavka: Nepříjemné okamžiky všedního dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..