Kickbox

Napsala | 26.04.2012

Kickbox]Kickbox je známým sportem už hezkých pár desítek let. Stále vznikají nová a nová centra, kde se kickbox vyučuje a také je o něj neustále zájem. Vyhledávají ho především muži, kteří v tomto sportu nalézají uvolnění, možnost se něco přiučit, ale také skvělý prostředek jak formovat postavu.

Nicméně kickbox mohou cvičit i ženy. A není žádnou výjimkou, že jsou některé ženy oddány tomuto sportu, i když většině něžných pohlaví se tato forma může zdát poněkud drsnější.

Kickbox – Historie vzniku

Co to vlastně kickbox je? Je to sport, který v sobě nese několik prvků bojových umění. Tyto prvky se nejlépe využívají a také jsou nejúčinnější až v přímém boji. Kickbox má mnoho stylů, ale také forem.

Kde kickbox vznikl, kdo ho vymyslel? Tento druh sportu vznikl během 70. let v USA. Jeho zakladatel nebyl nikdo jiný než Howard Hanson. Ten věděl, že na světě existuje mnoho druhů bojových umění a to především v Asii, kde bylo známé hlavně karate, kung-fu a jiné. Ale i v Africe a Jižní Americe existovala různá bojová umění a tak se Hanson snažil vytvořit pravidla a systém soutěže, který by vyhovoval všem.

Většina mistrů bojových umění byla na svůj druh sportu natolik hrdá, že nepřipouštěla možnost, že by snad bylo něco lepšího. Bylo to dáno i tím, že neexistovala žádná univerzální pravidla. A proto vznikl kickbox.

Jak již bylo řečeno kickbox má mnoho forem a stylů. Mezi styly patří i jeden, který se nazývá Semicontact. Ten je hlavně přerušovanou formou boje. Když jeden z bojovníků schytá ránu do bodovaného místa, jako je hlava a tělo, boj se přeruší a přidělí se body na příslušnou stranu. U Semicontactu k sobě stojí bojovníci bokem a své výpady kontrolují. Důležitá je hlavně rychlost, technika a postřeh. Boj trvá zhruba dvě minuty, ve finále pak 4 minuty s minutovou přestávkou.

Kickbox – Styly a formy

Mezi další styl patří i Lightcontact. Jde o lehkou formu boje a techniky musí být provedeny lehkým dotekem. Bojovníci k sobě stojí otevřeně, tedy čelem k sobě. Důležité v tomto stylu je napojení technik, znalost prostoru a schopnost předvídat. Boj trvá tři minuty, stejně trvají i finálové zápasy.

Takzvaný Fullcontact je plnokontaktní forma boje. Boj probíhá s potřebnou razancí a snahou o nejvyšší účinnost. Bojovníci k sobě stojí také otevřeně a v tomto stylu rozhoduje zejména tvrdost. Boj trvá čtyři minuty a finálový boj pak šest minut s přestávkami.

Dalším a posledním stylem je Lowkick. Jde také o plnokontaktní formu boje. Postavení bojovníků je také otevřené. V tomto stylu lze používat i jinak zakázaný nízký kop na stehno. V tomto stylu také rozhoduje zejména tvrdost. Boj trvá zhruba čtyři minuty a finálový boj šest minut, také s přestávkami.

Kickbox má také tři formy

Jednou z nich je Hard style. Tady jde o cvičení různých sestav s plným nasazením a tvrdostí. Hodnotí se tu rychlost, přesnost, tvrdost a také dechová koordinace s technikami.

V Soft style, jde o cvičení sestav, které jsou v duchu Kung-fu. Hodnotí se tu zejména obtížnost a pestrost sestavy, také pružnost, stabilita a přesnost. Důležitá je tu i měkkost a plynulost technik.

V poslední formě, ve free stylu jde o cvičení sestav za doprovodu hudby. Hodnotí se tu obtížnost, pestrost, choreografie, synchronizace s hudbou a kombinace technik a také celková přitažlivost představení.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.