Trnovník akát – Robinia pseudoaciacia L

Napsala | 04.01.2009

Trnovník akát]Popis: Akát řadíme mezi keř nebo strom s rozložitou korunou a kůlovým kořenem s bohatými povrchovými kořeny. Listy má střídavé, lichozpeřené, palístky šídlovité a opadavé. Květy v úžlabních hroznech jsou řídké, zpočátku napřímené, později skloněné. Kalich je široce zvonkovitý, světle zelený, korunní listy mají tenké, bílé nebo nažloutlé nehty. Motýlokvětá pavéza je nazpět ohnutá, květ má křídla s oušky a široký člunek. Čnělka je prohnutá vzhůru a je opatřena kartáčkem chloupků. Plody jsou tmavé lusky se 4-10 semeny, které se otvírají v zimě. Kvete v květnu a v červnu.

Výskyt:
Akát byl dovezen ze Severní Ameriky. Sází se ve stromořadích, parcích i ve volné přírodě. Velmi úsporně se šíří a vytváří divoké porosty. Užívanou částí je květ (Flos robiniae pseudoacaciae)

Sběr a úprava:
Květy akátu se sbírají z jara v květnu a v červnu. Květy s kalichem bez dalších příměsí se opatrně suší ve stínu. Celý strom je jedovatý mimo medonosných květů.

Účinné látky a působení:
Květy obsahují neznámý alkaloid a ricinu podobné toxalbuminy robin a fasin. Robin způsobuje jako ricin aglutinaci (shlukování) červených krvinek. Dále se zjistil sinigrin, robinin, amygdalin, hodně tříslovin, kyselina glykosyringová a silice. Otrava akátem se projevuje kolikovými bolestmi, například u dětí po žvýkání žlutých kořenů a dřeva, které zaměňují za sladké dřevo lékořice.

Užití:
Akát se používá jako spazmolitikum, emetikum a purgativum. Bez lékařského dohledu se užívání akátu ve větších dávkách nedoporučuje. V menším množství se přidávají do čajů. Květ akátu se používá při křečích žaludku a hladkého svalstva střev. Odvar kůry se používá jako projímadlo (robin). Čerstvá kůra mladých větví se užívá v homeopatii při žaludečních poruchách a při hyperaciditě žaludku. Dřív se používala místo chininové kůry jako lék proti zimnici.

Poznámka:
V pozdním létě se akát – trnovník někdy omylem zaměňuje za Jerlín japonský ( Sophora Japonka L. )

Přečíst  Adventní čas
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..