Šalvěj divotvorná I. díl: Legální či nelegální?

Napsala | 10.05.2011

Šalvěj divotvorná]Šalvěj divotvorná pochází z mexických pralesů, kde jí dělá dobře nejenom vlhkost, ale také teploty. Tyto podmínky jsou také nezbytné k pěstování této prazvláštní rostliny, která je mezi lidmi ceněna už po dlouhá staletí.

Také se tato rostlina přiřazuje k marihuaně a říká se o ní, že je to legální marihuana. Tuto pověst však odsuzují ti, kteří jako zásadní odlišnost od marihuany berou právě zcela rozdílné působení obsažených látek. Rozdílů je mezi těmito dvěma rostlinami mnoho. Začíná samotným pěstováním a držením.

Šalvěj divotvorná je legální nejen na pěstování, držení, ale také na prodej. Je to i díky tomu, že u šalvěje nebyly dokázané žádné negativní účinky na organismus, ani že by to měla být návyková látka. V některých zemích je však z hlediska legislativy zakázána.

Šalvěj je víceletá rostlina, která může dorůst až do jednoho metru a má vzpřímenou, málo větvenou lodyhu. Kromě až patnáct centimetrů dlouhých listů vejčitého tvaru s pilovitou čepelí, šalvěj také kvete. Má krásné namodralé květy, dlouhé přibližně patnáct milimetrů a zajímavostí je, že kvete v prosinci.

Tato rostlina se navíc divoce téměř vůbec nevyskytuje, a proto je těžké získat semínka, a pokud se sehnat dají, jsou neplodná. Vše je zkrátka lidské pěstění. Avšak v poslední době jsou to převážně mexické rostliny, které produkují plodná semena. Tento fakt však nebyl ani potvrzen, či vyvrácen a proto se u nás šalvěj rozmnožuje řízkováním.

Šalvěj tedy pochází z Mexika, z oblasti pohoří Sierra Mazateca, provincii Oaxace, kde se dodnes pěstuje na malých políčkách kmeny Mazateků. Užívají ji také pro rituální účely, z nichž některé jsou léčebné.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.