Petrklíč

By | 21.12.2020

První posel jara

Petrklíč]Petrklíč neboli prvosenka jarní patří do čeledi prvosenkovitých, jeho další lidové názvy jsou bylina sv. Petra nebo také bukvice bílá. Název prvosenka pochází z polštiny a petrklíč zase z němčiny.

Jde o drobnou vytrvalou rostlinu, která dosahuje výšky až 25 cm. Květy mají žluté barvy a příjemně voní. Plodem je tobolka. Velkou zajímavostí je, že se rostlina může dožít až 50 let. Nejvíce se vyskytuje v Evropě a Asii a to především ve světlých listnatých lesích a hájích. U nás patří prvosenka mezi ohrožené druhy. Mimoto jde také o rostlinu, která je tzv. prvním poslem jara.


Žlutý petrklíč má velkou hojivou moc. Pomáhá při onemocnění dýchacích cest a tiší záněty. Jde o chráněnou bylinu, jejíž oddenek je zakázané v přírodě sbírat. Můžete však zkusit nasbírat pár kvítků.

Prvosence se daří na slunných a vlhkých místech, na loukách a lesních pasekách. Existuje také prvosenka vyšší a ta má také stejné léčebné účinky. Pokud této rostlince vytvoříte vhodné podmínky, může se u vás sama množit i na zahradě.

Petrklíč má velkou hojivou moc. Pomáhá při onemocnění průdušek a plic a uvolňuje hleny. Dále také dezinfikuje a působí protizánětlivě, tiší podráždění a suchý kašel. Petrklíč pomáhá při nemoci a vyčerpání celkově uklidnit organismus. Má i močopudný účinek a působí příznivě proti močovým kamínkům. Malé kamínky pomáhá zcela odstranit.

Pozor na předávkování

Léčivé schopnosti této rostlince dodává obsah mnoha cenných látek a to především saponinů a také silice, která květům dává nasládlou medovou vůni. Prvosenka obsahuje také flavonoidy, glykosidy, vitamín C a kyselinu křemičitou.

Z této rostlinky si můžete připravit i léčivý čaj, pozor však dejte na předávkování, které může vyvolat průjem. Rostlina je totiž mírně projímavá.

Žluté květy této rostliny se sbírají i se zelenými kalichy a suší se ve stínu, či uměle a to při teplotě nepřesahující 40 °C. Sbíráním květů rostlinu nijak nepoškodíte a květy mají podobné účinky jako její oddenek, který je však u nás zakázaný sbírat. Vždy sbírejte tolik květů, které skutečně použijete.

Pokud máte zdravotní problémy, můžete zkusit i nálev z této rostliny. Stačí na šálek vody použít lžičku květů. Nálev užívejte dvakrát denně.

Petrklíč se hodí i do jiných směsí s ostatními bylinkami, které mají dezinfekční a detoxikační účinky. Přidává se i do bylinných směsí proti zánětům.

Místo nálevu také můžete zkusit lžičku květů pomačkat, zalít trochou vlažené vody a ochutit medem.

Větší riziko předávkování u této bylinky hrozí v čerstvé podobě než u usušené. Lihová tinktura z prvosenky se také užívá jako tzv. matečná tinktura v homeopatii.

Přečíst  Co vše prozradí váš rukopis ?
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..