Kokosová voda

By | 05.10.2020

Kokosová voda]Poslední dobou jste si mohli všimnout, že se regály obchodů plní kokosovou vodou. O co vlastně jde a jak chutná?

Kokosová voda je čirá tekutina, která se vyskytuje v nitru mladých kokosů. Mladé kokosy jsou takové, které ještě netvoří bílou dužinu.

Kokosová voda se nachází ve středu mladých zelených kokosů a neobsahuje tuk. Až kokos dozraje, má hnědou barvu a z bílé dužiny lze vyrobit kokosové mléko nebo kokosový olej. Mladá kokosová voda se vyrábí z kokosu, který zraje na stromě až 7 měsíců. Když zelený kokos postupně zraje, je voda kalná a objevuje se olejnatá chuť a zápach.


Na kokosovou vodu nejčastěji narazíte jako turista v tropech, kde se na trzích prodává jako čerstvá nebo balená. Často přímo před zraky návštěvníka se mačetou usekne špička kokosu a ihned se podává, nebo se čerstvá kokosová voda dává pít v celé skořápce kokosu jen s brčkem.

Nejvíce oblíbená je však v Indii, Brazílii, jihovýchodní Asii, Pacifiku, Africe nebo Karibiku.

Kokosová voda si v poslední době našla i své místo na trhu po celém světě, kde se často objevuje ve formě přírodních energetických nebo sportovních nápojů a to především díky svému vysokému obsahu draslíku a minerálních látek a to zejména hořčíku. Obsahuje také větší množství enzymů a má nízkou hladinu tuků, sacharidů a kalorií. Z vitamínů obsahuje vitamín B1 a vitamín C. V kokosové vodě můžeme najít také řadu aromatických látek.

Jeden ořech obsahuje kolem 200 ml až jednoho litru kokosové vody. Kokosová voda je bez tuku a cholesterolu, má nízký obsah kalorií. Má sladkou, ořechovo-kokosovou chuť. Obsahuje lehce stravitelné sacharidy ve formě cukru a elektrolytů.

Na rozdíl od kokosové vody obsahuje kokosové mléko vysoký obsah tuku. Kokosová voda je čirá tekutina jako normální voda.

Právě vlastnosti, které má, jí předurčuj jako zdroj energie pro sportovce. Voda z mladých kokosů obsahuje také kyselinu laurovou a cytokiny. Tyto dvě látky využívá tělo při procesu buněčného růstu. Kokosová voda obsahuje také antioxidanty, které nás pomáhají chránit proti škodlivým radikálům z okolního prostředí.

Dokonce i ajurvédská tradiční medicína používá kokosovou vodu a to zejména pro diuretický účinek. Kokosová voda pozitivně působí při metabolismu tuků, podporuje imunitu a bojuje proti probíhajícím zánětům. Rychle hydratuje organismus, má lahodnou chuť, osvěží tělo a dodá potřebnou energii.

Kokosová voda dokáže udržet tělo dobře hydratované a to lépe než normální voda. Je to velký zdroj elektrolytů, zejména draslíku. V tropech se kokosová voda po staletí používá k rehydrataci organismu. Někteří sportovci jí dávají raději přednost před různými sportovními a iontovými nápoji.

Kokosová voda se už stovky let používá na mnoho zdravotních problémů, jako jsou střevní infekce, ledvinové kameny, špatný stav kůže, průjmy, zvracení a horečky. Dobře zabírá jak u dospělých, tak také u lidí. Kokosová voda pomáhá i těhotným ženám snížit nevolnost a mít více energie v tomto pro ženu náročném období.

Přečíst  Pozitivní myšlení – jak na něj?
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..