Bylinky nejen do čaje, zkuste s nimi obarvit velikonoční vajíčka

By | 10.09.2020

Barvení velikonočních vajíček]Nelíbí se Vám chemicky obarvená velikonoční vejce? Máte plné zuby zářících samolepek i barviček? Chtěli byste zkusit něco jiného, chcete koledníky překvapit?

V minulosti se k barvení vajíček používaly výhradně přírodní materiály. Pro barvení přírodními barvivy je potřeba si připravit čistě bílá vajíčka. Před barvením je třeba vajíčka pečlivě omýt. Jakákoli mastnota na povrchu vajíčka brání obarvení.

Intenzita barev závisí na tom, jak moc zředěný roztok si připravíte. Barvy z přírodních látek hůř chytají, a proto je třeba vařit vajíčka v roztoku nejméně dvacet minut.

Žluté barvy dosáhnete za pomoci slupek z cibule, šafránu, kurkumi či kari. A jak na to?
Do půl litru vody vložte slupky ze dvou až tří cibulí. Intenzitu žluté během vaření hlídejte, při delším vaření by vajíčka zhnědla. S šafránem, kurkumou či kari je práce snazší. Na půllitru vody vsypte dvě lžičky koření a nechte vejce vařit.

S červeným zabarvením si poradí odvar z červené cibule či řepy, pomoct může i červené víno. Růžových vajíček dosáhneme slabším odvarem z červené řepy.

Povařením šťávy z borůvek nebo bezinek v půllitru vody dosáhnete červeno-fialové barvy. Světle zelenou dodají Vašim velikonočním vajíčkům lipové květy či kmín. Dvě hrsti sušených lipových květů na půllitr vody nebo pět a více lžic kmínu na půl litru vody.

Tmavě zelená barva vznikne pokud nasekáte pět lžic mladých lístků žita a povaříte je v půl litru vody. Dobře poslouží také špenát.

Odvar z dubové kůry dodá červeno-hnědou až hnědou barvu. V půllitru vody krátce svaříte dvě polévkové lžíce sušené dubové kůry, poté vložíte vajíčka. Stejně poslouží i silný černý čaj.

Mezi přírodními barvami najdeme i modrou. Půlku hlávky nakrouháme a zalijeme vodou, aby byla celá ponořená; vložíme vajíčka, přidáme dvě lžíce octa a vaříme alespoň dvacet minut.

Osušená vajíčka potřete kůží ze slaniny, budou se krásně lesknout.

Přečíst  Indiánský čaj: Maté

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..